ABC alergii LECZENIE ALERGII

Leki antyhistaminowe

Leki antyhistaminowe

Zwalczają najbardziej dokuczliwe objawy jak katar, łzawienie oczu czy idiopatyczne pokrzywki (tj. o nieznanym podłożu). Czy powinniśmy wiedzieć o nich coś więcej? Czy zawsze możemy je stosować i czy są jakieś ograniczenia?

Jak to działa?

Jak najprościej opisać działanie leków antyhistaminowych? Histamina to mediator, który zawsze znajduje się w naszym organizmie.

Alergeny najczęściej powodują duży wyrzut histaminy, która może wywoływać rozwój zapalenia alergicznego lub aktywować inne mediatory, jakimi są cytokiny.

Leki antyhistaminowe

W naszych ciałach znajdują się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne receptory komórkowe, w tym receptory histaminowe, które pod jej wpływem otwierają komórki na substancje z jej otoczenia mogące wywołać objawy chorobowe. udowodniono, że można wpłynąć inną substancją chemiczną na receptory tak, by później nie reagowały na histaminę.

Właśnie w ten sposób działają leki antyhistaminowe..

Działania uboczne

Obecnie leki blokujące wydzielanie histaminy w organizmie nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych. Jest tak, ponieważ na rynku dostępne są przeważnie leki drugiej, a nawet trzeciej generacji. Czym różnią się od leków z pierwszej generacji?

Produkowane wcześniej środki miały często właściwości otępiające lub tłumiące zmysły alergików. Chociaż objawy alergiczne były u nich mniejsze, niebezpieczne stawało się prowadzenie samochodu lub innego pojazdu, gdyż powodują one senność czy uczucie zmęczenia.

Także problemy ze skoncentrowaniem się utrudniały codzienne funkcjonowanie w pracy lub szkole. Podobnymi niedogodnościami są suchość w ustach i zdarzające się bóle głowy. W przeciwhistaminach nowej generacji problem ten został zredukowany do tak małych rozmiarów, że większość opakowań leków mówi o braku wpływu na prowadzenie pojazdów i ogólne funkcjonowanie.

Niemniej musisz być zawsze uważnym, zwłaszcza, jeśli kupiłeś nie stosowany przez siebie do tej pory lek.

Leki antyhistaminowe

Co jest najważniejsze w używaniu leków antyhistaminowych?

Zawsze musisz pamiętać, że Twój organizm jest inny niż innych osób, co zauważasz choćby po tym, co Cię uczula, a co innych. Dlatego konkretny specyfik może zadziałać inaczej na Ciebie niż na znajomego, który go polecił.

Dobry antyhistamin powinien aktywować się możliwie jak najszybciej po zażyciu oraz działać przez 24 godziny. Wydalany powinien być w jak najmniej zmienionej postaci. Badania dowodzą, że obecnie dostępne na rynku leki w znakomitej większości są bezpieczne dla serca oraz nie są problemem przy łączeniu ich z różnymi spożywanymi pokarmami lub alkoholem. Niektóre tylko wywołują reakcje organizmu w połączeniu z innymi lekami.

Jasne jest jednak, że zwiększone dawki mogą wchodzić w interakcje z wszystkim, co jesz i aplikujesz jako lekarstwo, a stosując leki antyhistaminowe musisz skonsultować to z lekarzem.
KS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *