grafika przekazana przez partnera

Alergiczne zapalenie spojówek jest jedną z tych dolegliwości, która może skutecznie uprzykrzyć życie każdemu alergikowi. Łzawienie, świąd czy też pieczenie oczu jest reakcją na bezpośredni kontakt z alergenem. Niemniej jednak czy w takiej sytuacji można nosić soczewki kontaktowe, a jeśli tak, to na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Sezonowe i przewlekłe alergie oczu

Sezonowe alergie są bardzo częstą dolegliwością szczególnie w okresie wiosennym. Jest to sezon pylenia drzew i krzewów, a co za tym idzie, reakcje alergiczne znacznie przybierają na sile. Wówczas jednym z powszechniejszych objawów alergii jest nic innego, jak łzawienie i pieczenie oczu, któremu może towarzyszyć dodatkowo przekrwienie gałki ocznej. Sezonowe alergie występują jednak tylko i w momencie bezpośredniego kontaktu z alergenem, a alergiczne zapalenie spojówek dość szybko ustępuje. Jednak można w tym momencie wskazać również na drugi rodzaj alergii oczu, która przechodzi w stan przewlekły. Choć występuje on znacznie rzadziej, to jednak może trwać nawet powyżej 4 tygodni i mieć tendencję do nawracania.  W tym wypadku alergenami może być chociażby:

  • kurz;
  • roztocza;
  • sierść i mocz zwierzaków;
  • grzyby i pleśnie.

Objawy alergii przewlekłej są dość podobne jak w przypadku sezonowego odpowiednika. Niemniej jednak może dodatkowo pojawić się ropna wydzielina lub lekki obrzęk powiek. Choć przewlekłe zapalenie spojówek utrzymuje się dośc długo, to jednak objawy mają w tym przypadku znacznie mniejsze nasilenie.

Czy można nosić soczewki podczas alergii?

Soczewki a alergia to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. W przebiegu przewlekłego i sezonowego zapalenia spojówek może pojawić się zespół suchego oka, a w tym wypadku jakiekolwiek podrażnienia mogą doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego. Tak więc, czy można nosić soczewki mając alergię? Wielu alergików może w tym momencie wskazać, że noszenie soczewek przy alergii może powodować nasilenie jej objawów, co nie jest do końca prawdą. Soczewki nie mają większego wpływu na reakcje alergiczne pod warunkiem, że są one odpowiednio dobrane, a sami alergicy dbają o zachowanie standardów higienicznych.

Jakie soczewki dla alergików będą najlepsze?

Soczewki dla alergików powinny zostać odpowiednio dobrane. Wówczas nie będą one powodowały większego dyskomfortu podczas noszenia i nie zaostrzą objawów alergii. Zwykle zaleca się soczewki jednodniowe, które należy wymieniać codziennie – jak sama nazwa na to wskazuje. Dzięki nim można skutecznie ograniczyć osiadanie patogenów na ich powierzchni, a same oczy będą o wiele mniej narażone na kontakt z nimi. Warto również zauważyć, że soczewki jednodniowe o wiele łatwiej można utrzymać w czystości, co przy alergicznym zapaleniu spojówek jest kluczem do sukcesu.