wiosenne kwiaty

Wiosna zachwyca barwną roślinnością, która pojawiła się wokół nas. Kolorowe kwiaty na rabatkach, drzewach i krzewach są piękne, ale mogą także uczulać. Jak objawiać się może alergia na wiosenne kwiaty? Które z nich są zagrożeniem dla alergika?

Wiosenne kwiaty wokół nas

Czekaliśmy na wiosnę, pierwsze pąki i promienie słońca. Choć w tym roku pogoda nas zbytnio nie rozpieszcza, jest dość kapryśna i najwidoczniej rywalizuje z zimą, zazieleniło się wokół. Natura ubrała otoczenie w kolorową szatę z roślinności. Wiosenne kwiaty takie jak narcyze, tulipany czy żonkile są widoczne na miejskich trawnikach i naszych przydomowych ogródkach. Kwiaty prezentują się wspaniale, ale nie ku uciesze alergików. Pyłki roślin są bowiem alergenami, a nadejście upragnionej przez wielu wiosny oznacza dla niektórych rozpoczęcie trudnego sezonu pylenia. Pora przyszykować się na wzmożone dolegliwości alergii wziewnej. Znając prawdopodobne przyczyny uczulenia możemy unikać miejsc, gdzie rozciągają się połacie danych roślin. Zawsze to element zapobiegania alergii. Przekonajmy się więc, co takiego uczula wiosną!

Kwiaty jako alergeny

Rośliny owadopylne wytwarzają barwne i pachnące kwiaty, by przyciągnąć owady, które będą je mogły zapylić. Tak działa natura, która nie zawsze jest dobra dla alergików. Pyłek kwiatów mniej alergizuje, ale niektóre związki lotne mogą być dość szkodliwe dla osób uczulonych. Oprócz pyłku, uczulać może także jad owadów, które zapylają rośliny, więc tym bardziej warto uważać. Pyłki roślin są rozsiewane w powietrzu. Ich sam zapach bywa drażniący, a przecież kwiaty chętnie przynosimy do mieszkań, by zdobiły nasze otoczenie. Zanim zdecydujemy się ściąć piękne tulipany czy narcyze zastanówmy się, czy to nie one są przyczyną uciążliwego kataru czy łzawienia oczu.

Narcyze, tulipany czy może magnolie

Uwielbiamy kwiaty, których nie brakuje wiosną. Popularne narcyze mogą być przyczyną silnej reakcji alergicznej. Wystarczy bukiet kwiatów przyniesiony do mieszkania. W maju pojawią się konwalie, rozpoczynając jednocześnie sezon komunijno-weselny. Piękne białe kwiaty wytwarzają trujące substancje, które zaszkodzić mogą w przypadku alergii wziewnej. Podobnie jak pierwiosnki, z którymi kontakt skutkuje pokrzywką. Wiosną zaczynamy prace na działkach czy w ogrodach, dlatego alergicy powinni unikać kontaktu z roślinami, które ich uczulają. Inaczej mogą liczyć na większe problemy zdrowotne. Tulipany także posiadają pręciki, więc ostrożnie z ich wąchaniem. To samo dotyczy hiacyntów. Wszystkie rośliny, które pylą są zagrożeniem dla alergika. Pamiętajmy, że wiosną kwitną także krzewy i drzewa owocowe. Nie wszystkie są nieodpowiednie dla alergików. Do tych bezpiecznych zaliczane są magnolie, które dają nam piękne, różowo-białe kwiaty.

magnolieNależy uważać przy ścinaniu czy przesadzaniu kwiatów, ponieważ szkodliwe dla zdrowia bywają cebulki kwiatów czy ich łodygi. Wówczas łatwo o pokrzywkę czy inne zmiany skórne, zwłaszcza na dłoniach. Ból głowy czy katar to typowe reakcje na pyłki kwiatów, dlatego zanim udamy się do lekarza rodzinnego, warto odwiedzić alergologa. Kwiaty, mimo swojej urody, dla alergika mogą stać się przyczyną kłopotów zdrowotnych. Dzięki odpowiedniej diagnostyce przekonamy się, czy jesteśmy na nie uczuleni, czy swobodnie możemy przebywać w ogrodzie czy parku.

Katarzyna Antos