zespół policystycznych jajników

Na schorzenie zwane jako zespół policystycznych jajników składają się różne dolegliwości. Z pozoru niepowiązane zaburzenia mogą nakierować nas na dany problem. Czym właściwie jest zespół policystycznych jajników?

Policystyczne jajniki

Być może dla wielu kobiet, terminologia wydaje się dość nieznana. Statystyki mówią, że bardzo dużo kobiet zmaga się z problemem, jakim są policystyczne jajniki. Dolegliwości tego typu są rozpoznawane przy podstawowym badaniu USG. Policystyczne jajniki mają pęcherzyki, nawet kilkanaście pęcherzyków, które mogą zwiększać ich objętość. Same pęcherzyki są tylko elementem diagnostyki zespołu policystycznych jajników. Potrzeba więcej oznak, by móc w pełni prawidłowo zdiagnozować schorzenie. Jakie objawy wskazują na zespół policystycznych jajników?

Typowe objawy

Wyróżniamy pewne grupy zaburzeń, które umożliwiają diagnostykę zespołu policystycznych jajników. Do pierwszej zaiczamy niedoczynność tarczycy i hiperprolaktynemię. Drugą zaś stanowi podwyższenie poziomu hormonów nadnerczy. Kolejną są wspomniane wcześniej pęcherze. Lekarze różnie pojmują zespół policystycznych jajników, dlatego im więcej wiedzą o schorzeniach pacjentki, tym szybciej mogą dojść do sedna problemu zdrowotnego. Przyczyny mogą być nieznane. Często są uwarunkowane genetyczne. Do typowych dolegliwości zaliczamy nie tylko problemy z zajściem w ciążę, ale także trądzik, nieregularne miesiączki czy inne problemy metaboliczne. Z takimi oznakami pacjentki często zgłaszają się do lekarza.

Leczenie

Zespół policystycznych jajników może pojawić się wraz z innymi chorobami, jak cukrzyca czy otyłość. Leki przeciwcukrzycowe mogą skutecznie zniwelować konsekwencje zespołu policystycznych jajników. W leczeniu głównie chodzi, by takowe zlikwidować. Dlatego do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Pozostałe objawy leczy się środkami antykoncepcyjnymi, syntetycznymi hormonami czy leczeniem operacyjnym, ale tylko w przypadku dużych trudności w zajściu w ciążę. Wówczas można zastosować zapłodnienie in vitro. Kobieta przede wszystkim nie powinna bagatelizować pojawiających się objawów. Regularne wizyty u ginekologa pozwalają na kontrolę zdrowia i wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

kobietaKobiety miewają problemy z zajściem w ciążę. Dopiero wtedy szukają przyczyn także innych dolegliwości, które dostrzegają. Nieleczony zespół policystycznych jajników jest najczęstszą przyczyną niepłodności wśród kobiet. W grupie ryzyka są przede wszystkim kobiety otyłe i chore na cukrzycę. Dbanie o zdrowie to nasz obowiązek. Pragnąc stworzyć rodzinę, kobieta powinna pamiętać o swoim zdrowiu i działaniach profilkatycznych. Wtedy zachorowalność spada, a problemy zdrowotne przestają zaprzątać nam głowę.

Katarzyna Antos