badania genetyczne

Medycyna jest taką dziedziną nauki, która nieustannie się rozwija, szukając sposobów na zdrowie. Wraz zbiegiem lat znacząco rozwinęły się badania genetyczne, które już w początkowych etapach życia pozwalają wykryć wady czy liczne schorzenia.

Medycyna przyszłości

Genetyka pozwala obecnie na wiele kroków, które lata czy wieki temu nikomu się nawet nie śniły. Dziś możemy zdiagnozować poważne choroby nawet w okresie ciąży. Innowacyjne technologie pomagają nie tylko w wykrywaniu ale także leczeniu różnych chorób, co daje szansę na zdrowie milionom. I choć wciąż nie odkryto leków na wiele schorzeń, cały czas naukowcy pracują, by za kilka czy kilkadziesiąt lat móc leczyć pacjentów jeszcze bardziej efektywnie. Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na badania prenatalne, które są elementem profilaktyki jeszcze nienarodzonych dzieci. Dzięki temu można niwelować wady już od okresu prenatalnego, co daje szansę na zdrowy rozwój w przyszłości.

Rak piersi

Dużo zachorowań na raka piersi to przypadki genetyczne. Jeśli w rodzinie były kobiety, które chorowały na raka piersi, ryzyko znacząco wzrasta. Dlatego czynniki genetyczne są w tym przypadku bardzo istotne. Wraz z wiekiem kobiety także wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, a dokładniej raka sutka. W celach profilaktycznych i diagnostycznych stosuje się rozwinięte badania genetyczne, szczególnie u kobiet poniżej 50. roku życia, które znajdują się w grupie ryzyka. Radykalnym, ale często koniecznym krokiem w leczeniu raka piersi jest mastektomia, czyli amputacja piersi, czego najbardziej obawiają się kobiety. Strach przed badaniami nie jest wcale mniejszy, ale w przypadku badań genetycznych nie ma się czego obawiać, a stawka jest niezwykle wysoka. Nie ma przecież nic cenniejszego niż ludzkie życie.

Zakrzepica żylna

Badania genetyczne pozwalają wykryć różne choroby, w tym zakrzepicę żylną. Skrzepy krwi, które tworzą się w żyłach, hamują jej swobodny przepływ, co może prowadzić do licznych obrzęków i duszności. Nosiciele pewnych mutacji genów mogą zachorować na zakrzepicę. Ale geny to nie wszystko, ponieważ liczą się także inne czynniki. U kobiet w ciąży, zakrzepica żylna może prowadzić do odklejenia się łożyska czy poronienia. Dlatego warto zrobić badania genetyczne i już wcześniej zacząć zapobiegać rozwojowi schorzenia.

Nowotwór jajnika

badaniaWcześnie wykryty rak jajnika daje wielką szansę na całkowite wyleczenie. Liczy się profilaktyka. Badania genetyczne pomagają w leczeniu kobiet, u których już rozwinął się podstępny nowotwór. Rak jajnika bywa dziedziczny i może rozwinąć się u pań w każdym wieku. Jego objawy są często mylone z problemami układu pokarmowego. Zwykle jest wykrywany dość późno, jednak specjalny test wykrywający białka w krwi jest w stanie go zidentyfikować. Dlatego nie należy bagatelizować badań genetycznych, które we współczesnej medycynie odgrywają wielką rolę.

Katarzyna Antos