pęknięcie macicy

W czasie trwania ciąży może dojść do różnych powikłań. Kobieta oczekująca na poród nie marzy o niczym innym, jak o bezproblemowej ciąży i szczęśliwym rozwiązaniu. Pęknięcie macicy zdarza się rzadko, jednak może być przyczyną decyzji o cesarskim cięciu. Dlaczego zagraża kobiecie i dziecku?

Powikłania ciąży

Nie wszystkie przyszłe matki mogą ze spokojem wyczekiwać na dziecko. Kiedy słyszymy, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, narasta panika. Powikłania ciąży zdarzają się z powodu różnych czynników. Czasem wypadek, infekcja czy stosowane używki, niekorzystnie wpływają na płód i tym samym rozwój dziecka. Nie bez powodu, kobietom w ciąży nakazuje się dbanie o zdrowie, regularne badania i zdrowe odżywianie. W końcu dbamy nie tylko o siebie, ale także dziecko. Do najgroźniejszych powikłań błogosławionego stanu należy pęknięcie macicy, które stanowi duże zagrożenie dla przyszłej matki.

Pęknięcie macicy – przyczyny

W grupie ryzyka pęknięcia macicy znajdują się kobiety po 40. roku życia, najczęściej wieloródki i panie, które przeszły już cesarskie cięcie. Uszkodzenie macicy tego typu, przytrafia się bardzo rzadko. Żadne niepokojące objawy mogą nie wskazywać na pęknięcie macicy przed porodem, dopiero badanie USG pokazuje, czy dziecko jest ułożone właściwie i nic niekorzystnego dla zdrowia nie dzieje się w łonie matki. Im krótszy okres między porodami, tym większe ryzyko takich powikłań, o czym powinien poinformować nas lekarz prowadzący ciążę.

Zagrożenie życia matki i dziecka

Pęknięcie macicy może być wynikiem urazów. Bywa, że zdarza się zupełnie samoistnie, przez złe ułożenie dziecka. Przy niewłaściwym ułożeniu dziecka, poród siłami natury może nie być możliwy. Dziecko może blokować kanał rodny, a chcąc się wydostać, przebić macicę. Nie tylko przy porodzie zdarzają się takie powikłania. powikłania ciążyW trakcie ciąży także zostały opisane przypadki kobiet, których macica została pęknięta, np. przez kończyny dziecka. Niesie to ryzyko krwawienia wewnętrznego, więc tym samym utraty życia matki i dziecka. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest przyśpieszenie porodu, jeśli tylko to możliwe. Poród wykonuje się przez cesarskie cięcie. Wraz z trwaniem ciąży, pęknięcia mogą się powiększać, co tylko zwiększa ryzyko kolejnych problemów zdrowotnych. Pęknięcie macicy może być wynikiem nieprawidłowych czynności położniczych. W momencie uszkodzenia macicy podczas porodu, kobieta odczuwać może silny ból, pojawiają się skurcze oraz wstrząs. Jak najszybciej musi być udzielona pomoc medyczna, w postaci wyciągnięcia z łona matki dziecka, zaszycia macicy i przeprowadzenia transfuzji krwi.

Katarzyna Antos