MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?


Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?

Cierpiącym na alergie ogród kojarzy się raczej z nieprzyjemnymi oznakami uczulenia niż wypoczynkiem i miłym spędzaniem czasu w otoczeniu zieleni. Choć wymaga to nieco wysiłku, można zaaranżować ogród tak, aby nie był miejscem, w którym alergik przebywać nie może.

Na początku trzeba uświadomić sobie, że nie ma szans na stworzenie całkiem bezpiecznego ogrodu dla alergika, gdyż jest to otwarta przestrzeń, na którą wiatr może przenosić pyłki i inne alergeny z odleglejszych miejsc.

Jakkolwiek nabywając wiedzę o roślinach, które są bardziej przyjazne dla uczulonych możliwe jest znaczne ograniczenie niepożądanych pyłków w najbliższym otoczeniu.

Ads code goes here

Których roślin trzeba unikać?

Na pewno tych pylących intensywniej w okresie wiosennym, a także kwitnących traw, od koszenia których alergik powinien stronić. W jego trakcie zamykaj okna i drzwi w domu, aby szybujące pyłki nie dostały się do środka.

Innym rozwiązaniem jest też zamienienie trawnika na żwir czy kamienne płytki i obsadzenie ich roślinami okrywowymi, np. berberysami Thunberga czy _smagliczką srebrzystą_, które mogą świetnie zastąpić popularny trawnik i ożywić kolorystycznie ogród, a dodatkowo uniemożliwią rozwój chwastom.

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?Nie musisz pozbywać się trawnika, jednak strzyżenie raz w tygodniu i zbieranie siana z dala od domu, najlepiej przez osobą nieuczuloną jest niezbędne. Podobnie żywopłot, który też wymaga okresowego strzyżenia niekoniecznie jest najwłaściwszym rozwiązaniem – pomyśl o roślinach pnących się na płocie z drewna lub siatki.

Blisko Twojego domu, nawet jeśli nie jesteś uczulony na ich pyłki, unikaj sadzenia większości odmian brzóz, olch, wierzb, bylic i leszczyn oraz drzew takie jak akacje, jałowce, klony, jesiony, cyprysy i czarny bez, zaliczane do gatunków wysokiego ryzyka. Natomiast dąb i sumak octowiec to gatunki, których sok zawiera chemiczną substancję wywołujący nieraz reakcje alergiczne na skórze.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij