DOM ALERGIKA Życie z alergią

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?

Na początku trzeba uświadomić sobie, że nie ma szans na stworzenie całkiem bezpiecznego ogrodu dla alergika, gdyż jest to otwarta przestrzeń, na którą wiatr może przenosić pyłki i inne alergeny z odleglejszych miejsc.

Jakkolwiek nabywając wiedzę o roślinach, które są bardziej przyjazne dla uczulonych możliwe jest znaczne ograniczenie niepożądanych pyłków w najbliższym otoczeniu.

Których roślin trzeba unikać?

Na pewno tych pylących intensywniej w okresie wiosennym, a także kwitnących traw, od koszenia których alergik powinien stronić. W jego trakcie zamykaj okna i drzwi w domu, aby szybujące pyłki nie dostały się do środka.

Innym rozwiązaniem jest też zamienienie trawnika na żwir czy kamienne płytki i obsadzenie ich roślinami okrywowymi, np. berberysami Thunberga czy _smagliczką srebrzystą_, które mogą świetnie zastąpić popularny trawnik i ożywić kolorystycznie ogród, a dodatkowo uniemożliwią rozwój chwastom.

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?Nie musisz pozbywać się trawnika, jednak strzyżenie raz w tygodniu i zbieranie siana z dala od domu, najlepiej przez osobą nieuczuloną jest niezbędne. Podobnie żywopłot, który też wymaga okresowego strzyżenia niekoniecznie jest najwłaściwszym rozwiązaniem – pomyśl o roślinach pnących się na płocie z drewna lub siatki.

Blisko Twojego domu, nawet jeśli nie jesteś uczulony na ich pyłki, unikaj sadzenia większości odmian brzóz, olch, wierzb, bylic i leszczyn oraz drzew takie jak akacje, jałowce, klony, jesiony, cyprysy i czarny bez, zaliczane do gatunków wysokiego ryzyka. Natomiast dąb i sumak octowiec to gatunki, których sok zawiera chemiczną substancję wywołujący nieraz reakcje alergiczne na skórze.

Jakie rośliny są pożądane w Twoim ogrodzie?

Należą do nich (oprócz wspomnianych już okrywowych) drzewa dwupienne, czyli rozdzielnopłciowe, ale tylko te z kwiatami rodzaju żeńskiego, bowiem nie produkują one pyłków. Ich przedstawicielami są topole, jałowce i cisy. Nie powinieneś zapominać, że topole rzadko, ale również uczulają. Poza tym ich opadające kwiatostany są drażniące dla dróg oddechowych, a ulegając rozkładowi stają się świetną pożywką dla grzybów, roztoczy i pleśni.

Jeśli chodzi o rośliny kwitnące, to owszem, mogą się tam znaleźć, ale tylko wielkokwiatowe i pełne, jak pelargonie, róże, astry, dalie czy piwonie. Także rośliny owadopylne, które często mają duże, kolorowe kwiaty mogą stanowić otoczenie alergika. Do takich zalicza się m.in. drzewa owocowe, czereśnię, jabłoń, kasztanowca krwistego, magnolię, azalię, głóg dwuszyjkowy, różanecznik.

Bez oczek wodnych i cienia

Jakie rośliny hodować w ogrodzie mając alergię?W związku z częstymi u alergików objawami ze strony układu oddechowego nie jest polecane tworzenie w ogrodzie dużych przestrzeni cienia pod drzewami, a także oczek wodnych. Podnoszą one wydatnie wilgotność powietrza, a także ułatwiają rozwój alergizujących grzybów pleśniowych i sprzyjają rozmnażaniu się owadów, których powinniśmy unikać (drzewem nielubianym przez owady jest orzech włoski, dlatego warto go sadzić przed oknem kuchennym lub oknem sypialni).

Wiedząc, które z roślin nie mają silnych właściwości uczulających możesz zaadaptować swój ogród tak, aby alergicy nie mieli problemu z przebywaniem w nim. Wyeliminowanie z niego najsilniej pylących drzew, krzewów i kwiatów oraz zmniejszenie wilgotności powietrza może przynieść wymierne efekty.

Źródła: dom.pl oraz poradniki.zgora.pl
(Bartosz Zubik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *