DOM ALERGIKA Życie z alergią

Kuchenne remonty

Kuchenne remonty

Warto więc zadać sobie pytanie – co mogę zmienić w swojej kuchni w trakcie remontu, aby była przyjazna alergikom? Zdrowa i bezpieczna dla rodziny, nawet jeśli nikt w domu nie ma objawów astmy czy alergii skórnej?

Najpowszechniejsze niedogodności

Kuchnia jest miejscem, w którym przede wszystkim gotujesz, czym znacznie zwiększasz wilgotność powietrza. Gotowanie oraz przechowywanie i przetwarzanie pożywienia organicznego, jak warzywa czy mięso, stwarza świetne warunki do rozwoju pleśni i roztoczy. Te z kolei często wywołują reakcje alergiczne.

Drugim, choć może nawet istotniejszym czynnikiem alergicznym, który często pojawia się w kuchni jest kurz. Pracując w kuchni wykonuje się dużo ruchów, wywołujących ruch powietrza, który unosi go do ust i nosa.

Postaw na minimalizm

Aby zmniejszyć ryzyko uczuleń i podnieść funkcjonalność kuchni zrezygnuj z wszystkich niepotrzebnych sprzętów. Garnki, patelnie, sztućce i wszystkie niezbędne w kuchni akcesoria powinny znaleźć swoje miejsce w szafkach i szufladach.

Kuchenne remontyZastosuj też minimalizm, gdy chodzi o ozdoby – wszelkie zasłony, obrazki, plakaty, fantazyjne lampy i inne bogato zdobione przedmioty przyciągają potencjalną przyczynę uczulenia – czyli kurz. W ich miejsce postaraj się o łatwe do czyszczenia, w miarę płaskie powierzchnie na ścianach, stołach i blatach. Oprócz mniejszej ilości kurzu znacznie ułatwi Ci to sprzątanie.

A skoro o nim już mowa, to zainwestuj w ściereczki z mikrofibry, których używa się bez stosowania detergentów, potrzebna jest tylko ciepła woda, a to istotne dla alergików.

Jaki stosować sprzęt?

To pytanie odnosi się do elementów, które posłużą Ci do wykończenia kuchni, z którymi stykać się będziesz najczęściej. Planując ułożenie poszczególnych elementów w swojej kuchni pamiętaj o tym, aby nie zostawiać niepotrzebnie szczelin, np. między szafkami, w których zbiera się kurz, a trudno je posprzątać.

Materiały, które uważa się za właściwe do wyrobu mebli w kuchni dla alergika to drewno i stal nierdzewna, mogą one być też całkiem zalaminowane plastikiem. Podłoga powinna być twarda, aby ograniczyć rozwój roztoczy, najlepiej z drewna, linoleum lub płytek.

Kuchenne remontyJeśli decydujesz się na zmiany także na ścianach – miej w pamięci, że dla alergików lepsze są gładkie, pokryte kaflami z glazurą lub pomalowane farbą, bez dodatkowej faktury. Tu niezbędne są dwie uwagi,

  • po pierwsze – przy malowaniu zwróć szczególną uwagę na farbę, chodzi Ci o taką, która jest wodorozcieńczalna;
  • grunt pod farbę i wszystkie środki chemiczne, które zastosujesz mogą zawierać uczulające substancje, niekoniecznie sztuczne, sprawdź ich skład przed zakupem.

 

Pomocna może być rekomendacja PTA, który zapewnia bezpieczeństwo stosowanych środków, zwracaj więc uwagę na atesty.

Przed malowaniem

Przed nałożeniem pierwszej warstwy farby upewnij się, że jest ona sucha, aby w przyszłości nie mieć problemów z nieproszonymi gośćmi, jakimi mogą być grzyby pleśniowe. Po drugie kafelkując czy kładąc gres lub kamień, które także są odpowiednimi materiałami, zaimpregnuj fugi środkiem hamującym rozwój pleśni, myj je natomiast przy użyciu płynu do szyb.

Chyba nie trzeba dodawać, że osoby uczulone w remoncie udziału brać nie powinny, chyba, że bardzo dobrze zabezpieczone. Unoszące się wtedy w powietrzu opary farb i rozpuszczalników albo pyły drewna czy kafelków, które nie są dobrym towarzystwem dla alergików. Doradza się raczej, aby powierzono im na czas remontu i schnięcia ścian inne zadania, najlepiej poza domem.

W związku z problemem wysokiej wilgotności należy wspomnieć o odpowiedniej wentylacji. Sprawnie działająca pomaga kontrolować właściwą temperaturę, która powinna oscylować wokół 24 st. C, a aby tak było, należy od czasu do czasu przeczyścić klatki wentylacyjne. Także okap, jeśli go posiadasz, trzeba systematycznie czyścić, gdyż zabrudzony metalowy filtr gorzej pracuje. Myje się go po odłączeniu okapu od prądu w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Kuchenne remontyKuchnia może stać się miejscem, w którym alergik będzie czuł się swobodnie i z przyjemnością będzie w niej przebywał. Należy tylko przed remontem zastanowić się, które ze zmian możesz wprowadzić, oczywiście im więcej elementów nie będzie stanowić potencjalnego zagrożenia dla alergików, tym lepiej dla wszystkich mieszkańców domu.

(Bartosz Zubik)