Wiesiołek pomocny przy alergii

Olej z nasion wiesiołka tłoczy się na zimno i przyjmuje w formie kapsułek. Jest naturalnym źródłem biologicznie aktywnych NNKT czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma linolenowego z grupy omega-6, a także dihomogamma – linolenowego (DGLA).

Sucha skóra

Kwasy te bierą aktywny udział w procesach komórkowych naskórka. Bez nich skóra staje się sucha i traci elastyczność. Nie tylko przyspiesza to tworzenie się zmarszczek, ale doprowadza do zaniku naturalnej odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Wiesiołek doskonale uzupełnia braki nienasyconych kwasów tłuszczowych, przez co ułatwia i przyspiesza gojenie się ran i pęknięć naskórka. Dzięki temu jest wspaniałą pomocą przy leczeniu skóry atopowej, szczególnie w jej najbardziej suchej odmianie.

Olej z wiesiołka zmniejsza ryzyko wystąpienia skórnych objawów alergicznych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe w oleju z wiesiołka wspomagają również funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, korzystnie wpływają na gospodarkę cholesterolu i trójglicerydów i poprawiają samopoczucie przy napięciu przedmiesiączkowym.

Pielęgnacja skóry

Przyjmowanie oleju z nasion, w połączeniu ze stosowaniem emolientów do skóry atopowej, jest pomocne w pielęgnacji skóry skłonnej do alergii. Wiesiołek stosuje się do produkcji rozmaitych preparatów do ciała – mają w swoim składzie kwas linolowy, podobnie jak kapsułki z wiesiołka. Niektórzy lekarze zalecają smarowanie twarzy z objawami AZS olejkiem z wiesiołka.

Wiesiołek pomocny przy alergiiZe względu na dość mocne działanie, lek podaje się dorosłym i dzieciom, które ukończyły 6 r.ż. Decyzję o przyjmowaniu podczas ciąży i karmienia należy koniecznie konsultować z lekarzem, wiesiołek wpływa bowiem m.in. na krzepliwość krwi.

Alternatywnie do wiesiołka można stosować kapsułki z olejem z ogórecznika, który bardzo dobrze się wchłania i jest dopuszczony do stosowania także u młodszych dzieci.
(MCN)