alergia na pyłki traw

Maj to niekoniecznie lubiany miesiąc przez alergików. Wraz z Dniem Matki rozpoczyna się najbardziej uciążliwy okres pylenia traw. Alergia na pyłki traw to jeden z największych problemów alergicznych w naszym kraju. Jak się objawia?

Uciążliwe pyłki traw

Pyłki traw, a właściwie ziarna w nich ukryte są jednymi z najbardziej uciążliwych alergenów w Polsce. Najgorszy okres pylenia traw przypada na końcówkę maja i początek czerwca. Rozpoczyna się znacznie wcześniej, bo już w kwietniu, jednak dopiero w późniejszym czasie, trawy stają się bardziej dokuczliwe. Trawy są powszechnie uprawiane, Występują w wielu krajach, szczególnie w klimacie umiarkowanym. Do gatunku traw zaliczamy zboża, rośliny zielne a nawet bambusy, które wyjątkowo charakteryzują się zdrewniałymi łodygami.

Alergia na pyłki traw – objawy

Alergia na pyłki traw najbardziej uderza w układ oddechowy, wywołując alergie wziewne. U alergików pojawia się alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Typowe dla alergii objawy to przede wszystkim wodnista wydzielina z nosa, uciążliwy katar, świąd nosa czy zaczerwienienie spojówek. Objawy alergii zwykle nasilają się w miejscach, gdzie występuje duża ilość traw, takich jak parki, łąki czy pola. Ryzyko nasilonych objawów znacznie zwiększa się w okresie najwyższego stężenia pyłków traw w powietrzu. Objawy uczulenia mogą ujawnić się pod postacią kaszlu czy duszności. Nieleczona alergia na pyłki traw niekiedy prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej. Niestety pyłki wielu traw są obecne nie tylko na terenach wiejskich, gdzie znajdują się pola uprawne, ale także w aglomeracjach miejskich, ponieważ pyłki przemieszczają się wraz z powietrzem i wiatrem. Ciekawostką jest fakt, że trawy także mogą być zapylane przez pszczoły. Efektem jest więc obecność tych alergenów w miodach. W szczytowym okresie pylenia traw można znaleźć miejsca prawie całkowicie wolne od tych powszechnych alergenów. Wybrzeże morza, okolice dużych jezior czy pasma wysokogórskie to lokalizacje polecane alergikom, jako bezpieczne miejsca na wypoczynek.

Alergia na pyłki traw – które trawy uczulają?

pyłki trawDo pyłków traw zaliczamy zboża. Uczulającymi alergenami będzie więc żyto, pszenica, jęczmień, proso, sorgo, ryż oraz kukurydza. Oprócz zbóż, w grupie alergenów znajdziemy również trawy użytkowe, wykorzystywane na paszę dla zwierząt, czyli wyczyniec łąkowy, tymotkę łąkową czy kupówkę pospolitą.

Alergia na pyłki traw bywa bardzo uciążliwa, szczególnie w okresie letnim. Planując urlop z alergikiem, warto poszukać miejsc, gdzie stężenie pyłków jest niewielkie. Objawy alergii mogą zepsuć radość ze słonecznych dni, dlatego uczulonym odradzamy spacery po łąkach i polach.

Katarzyna Antos