pylki-traw

Pyłki traw są jedną z najczęstszych przyczyn uczuleń. Taka alergia może całkowicie zepsuć letni czas.

Najgorszy okres pyleń trwa od czerwca do lipca. Stężenie pyłków roślin jest wtedy największe, co wiąże się z nasilonymi objawami alergii. Nieżyt nosa i atopowa astma pyłkowa to tylko niektóre z objawów uczulenia. Poznanie sposobów na przetrwanie tego ciężkiego dla alergików okresu pyleń pozwoli na zniwelowanie dokuczliwych objawów.

Okres pylenia traw – lepiej zostań w domu

Najwięcej pyłków znajduje się w lasach mieszanych oraz łąkach. Alergicy powinni zrezygnować z wycieczek w te miejsca przy wysokim stężeniu pyłków. Warto jednak udać się do lasu iglastego, gdzie będzie nam się lepiej oddychało.

Wiatr i słońce – zrezygnuj ze spaceru

W ciepły, letni dzień, gdy jest sucho i wieje lekki wiatr, lepiej pozostać w domu bądź omijać okolice, gdzie rosną trawy. Przy takiej pogodzie pyłki krążą wraz z wiatrem, powodując nasilony katar, kaszel czy łzawienie oczu.

Wazelina – ochrona przed pyłkami

Wazelina to sprawdzony sposób alergików borykających się z katarem alergicznym. Cienka warstwa wazeliny zaaplikowana w okolice nosa uchroni nasze drogi oddechowe przed wszelkimi pyłkami.  Tak długo, jak trwa okres pylenia traw, noś ją zawsze przy sobie.

Pościel – nie susz jej na dworze

W okresie letnim często wieszamy pranie na dworze i wietrzymy pościel. Alergicy nie powinni tego robić, gdyż na pościeli i ubraniach osadzają się pyłki. Przynosimy je więc do domu, a wtedy nawet tam będziemy kichać. Pamiętajmy także o częstym jej praniu i zmianie.

Trawa – nie koś jej przy alergii

trawy

Alergicy absolutnie nie powinni kosić trawy, jeżeli uczuleni są na pyłki roślin. Podczas jej koszenia unosi się dużo różnych pyłków, które są szkodliwe. Mimo iż zapach koszonej trawy dla wielu jest bardzo przyjemny, lepiej zlecić wykonanie tej czynności osobie, która nie jest uczulona na pyłki traw.

Gęste firanki – powieś je w oknach

Gęsty splot materiału firanek zabezpieczy przed wnikaniem pyłków do mieszkania. Dodatkowo, należy często je prać. Mieszkanie najlepiej wietrzyć nocą lub godzinę pod opadach deszczu, kiedy stężenie pyłków jest mniejsze.

Filtry – wymieniaj je regularnie

Klimatyzacja jest czymś przyjemnym w gorące dni. Jednak należy pamiętać, aby regularnie wymieniać filtry, które wyłapują wszelkie pyłki. Przy tego typu urządzeniach konieczne jest także odpowiednie nawilżenie powietrza. Takie filtry można zamontować zarówno w mieszkaniu jak i samochodzie, co uchroni nas podczas jazdy.

Takie sposoby pomogą w przetrwaniu okresu pylenia. Alergicy powinni o nich pamiętać, szczególnie w okresie letnim, gdzie kwitnące trawy bywają bardzo dokuczliwe dla naszego zdrowia.