atopia

Atopowe zapalenie skóry to problem wielu osób. Warto poznać przyczyny, objawy i leczenie tego schorzenia, by skutecznie niwelować pojawiające się dolegliwości.

Atopowe zapalenie skóry

AZS, bo tym właśnie skrótem określane jest atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób alergicznych. Zapalenie skóry jest chorobą przewlekła, co oznacza okresy remisji i zaostrzeń. Atopia występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Wraz z wiekiem przebieg choroby może ulec zmianie. Coraz więcej osób boryka się z problemem atopowej skóry, co ma związek z wieloma czynnikami takimi jak zmiany klimatyczne, tryb życia czy zanieczyszczenia. Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry można zaobserwować już u najmłodszych dzieci, przed drugim rokiem życia. Choroba może ustąpić w wieku nastoletnim.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny choroby

Wśród przyczyn atopowego zapalenia skóry wyróżnia się grupę kilku czynników. Dolegliwości skórne mogą być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi. Przypadki zachorowań w rodzinie zwiększają ryzyko rozwoju AZS u jej członków. Dużą rolę odgrywa także środowisko w którym żyjemy. Zanieczyszczenia powietrza jak spaliny czy inne związki chemiczne mogą pogorszyć stan skóry, wywołując jej podrażnienia i głębsze problemy. Chorobie nie sprzyja stres. Sytuacje stresowe nasilają objawy, co utrudnia ich efektywne leczenie. Wysoka temperatura oraz wysokie stężenie pyłków w powietrzu działają podobnie. Skóra jest również narażona na działanie substancji drażniących. Środki chemiczne czy nawet tkaniny ubrań mogą podrażniać skórę atopową. Do przyczyn choroby należy zaliczyć także alergeny pokarmowe oraz wszelkie pyłki, roztocza kurzu czy inne alergeny powietrznopochodne.

Objawy AZS (atopowego zapalenia skóry)

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo uciążliwe. Wśród licznych oznak AZS wyróżnia się świąd, pokrzywka oraz suchość skóry. Objawy występują przewlekle i nawrotowo. Skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. Może się łuszczyć i jest nieustannie zaczerwieniona. Oprócz typowo skórnych oznak może pojawić się również zapalenie spojówek, nietolerancja niektórych produktów pokarmowych czy zaćma. Objawy zwykle zaostrzają się po zdenerwowaniu i stresie. Zmiany występują już we wczesnym okresie życia.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Osoby chore na atopowe zapalenie skóry często się drapią, co niestety pogarsza stan zapalny. Skóra atopowa wymaga leczenia i odpowiedniej pielęgnacji. Leki sterydowe pomagają zniwelować zmiany skórne, ale powinny być stosowanie tylko pod czujnym okiem lekarza. W przypadku pokarmów czy innych alergenów należy w miarę możliwości wykluczyć je z otoczenia chorego. Pielęgnacja skóry jest pewnego rodzaju sposobem leczenia. Uszkodzony naskórek wymaga odbudowy bariery ochronnej, dlatego stosowanie kosmetyków jest niezbędną czynnością osoby chorej na AZS. Składniki preparatów dla atopików zawierają naturalne oleje, mocznik oraz inne substancje, które łagodzą stan zapalny i dokuczliwy świąd.

Katarzyna Antos