Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Atopowe Zapalenie Skóry charakteryzuje się wypryskowymi zmianami skórnymi o typowej lokalizacji związanej z wiekiem. W związku z tym w przebiegu AZS można wyróżnić trzy fazy: fazę okresu niemowlęcego (do 2 roku życia), okres późnego dzieciństwa do 12 roku życia oraz okres młodzieńczy i dorosły.

U niemowląt AZS objawia się ostrym stanem zapalnym, strupami, nadżerkami, sączącymi się zmianami grudkowo-wysiękowymi. Niemowlęta mają zaczerwienione, szorstkie i polakierowane policzki, często naderwane płatki uszne, matowe, łamliwe i przerzedzone włosy. Zmiany skórne zazwyczaj są zlokalizowane na twarzy (z pominięciem nosa, ust oraz brody), w okolicach płatków usznych, na owłosionej skórze głowy oraz na wyprostnej stronie kończyn.

U dzieci starszych mamy do czynienia z suchą skórą, licznymi zmianami rumieniowo-grudkowymi, strupami, powierzchniowymi ubytkami w skórze, a także znacznym pogrubieniem skóry wskutek drapania i występującego stanu zapalnego. Lokalizacja tych zmian to głównie: zmiany wokół oczu i ust, powierzchnie zgięciowe dużych stawów (kolanowy, łokciowy, nadgarstkowy), skóra karku, dłonie oraz stopy. Okres młodzieńczy i dorosły to zazwyczaj nacieki zapalne, nadżerki, krwiste strupy zlokalizowane na twarzy, górnej części ciała, kończynach dolnych oraz grzbiecie dłoni. W tej grupie chorych często występują polakierowane płytki paznokciowe.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba głównie uwarunkowana genetycznie, rozwijająca się na podłożu skazy atopowej, czyli zaburzenia związanego z nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią na alergen. U około 30-60% pacjentów zmiany skórne zależą od alergii na alergeny pokarmowe.

AZS jest chorobą, która rozpoczyna maraton (marsz) alergiczny. Jako pierwsza pojawia się nietolerancja pokarmowa z objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, wzdęcia, wymioty, kolki, bóle brzucha), następnie alergia objawia się zmianami skórnymi pod postacią Atopowego Zapalenia Skóry, a w przyszłości ewoluuję w kierunku astmy oraz alergicznego nieżytu nosa (katar).

Jeśli odpowiednio wcześnie nie wyeliminujesz alergenów i nie zastosujesz odpowiedniego leczenia, proces alergiczny może wymknąć się spod kontroli!