alergia-na-miod

Uczulenie na pokarmy dotyka coraz większej liczby osób. Na długiej liście znajduje się także alergia na miód. Co warto o niej wiedzieć?

Miód – słodki alergen

Miód jest naturalną substancją wytwarzaną przez głównie pszczoły. Znany jest od wieków ze swoich właściwości zdrowotnych. Może być składnikiem ciast, herbat czy kanapek. Ten dobroczynny nektar, niestety jest także alergenem. Może niekorzystnie wpływać na zdrowie osób uczulonych.

Alergia na miód

Alergia na miód wiąże się z występującymi w nim składnikami. Wytwarzają go owady, które pozyskują nektar z kwiatów. Wszelkie pyłki roślin takich jak bylica, słonecznik, mniszek, brzoza czy leszczyna zostają przenoszone przez owady. Uczulać może także jad i znajdujące się w nim białka pszczele, co może okazać się niebezpieczne dla osób z alergią na jad. W takim przypadku może dojść do alergicznej reakcji krzyżowej.

Objawy alergii na miód

Uczulenie na słodki nektar dotyka zwykle układu pokarmowego i naszej skóry. Reakcje raczej nie objawiają się od razu. Bardzo rzadko dochodzi także do wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle pojawiają się takie objawy jak pokrzywka, swędzenie i pieczenie skóry. Do reakcji układu pokarmowego zaś, zalicza się takie sygnały jak nudności, wymioty i biegunki. Alergia na miód może mieć związek także z układem oddechowym. Wtedy mogą wystąpić problemy z oskrzelami czy uciążliwy katar.

Środki ostrożności przy alergii na miódalergia-na-miod

Miód nie powinien być zbyt wcześnie podawany dzieciom. Ze względu na właściwości alergizujące, kobiety w ciąży nie powinny spożywać tego złocistego płynu. U małych dzieci może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, po zjedzeniu miodu. Dlatego do 2 roku życia dziecka, wskazane jest unikanie tego produktu spożywczego. Alergia na miód może być dziedziczna, więc jeżeli rodzice dziecka są na niego uczuleni, istnieje większe ryzyko wystąpienia jej u malucha. Uczulenie na miód w dużej mierze dotyka osoby, które mają alergię na pyłki różnych roślin, kwiatów czy traw.

Miód jest bardzo zdrowy. Od wieków jest stosowany w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Alergicy muszą jednak uważać na ten pyszny produkt, który może wywołać różne reakcje alergiczne.