ABC alergii LECZENIE ALERGII NAJNOWSZE

Alergia wziewna u dorosłych – przebieg i leczenie

alergia wziewna

Alergia wziewna u dorosłych to często diagnozowana przypadłość alergiczna. Uczulenie może mieć różny przebieg. Czym się charakteryzuje i jak wygląda leczenie tej alergii?

Alergia wziewna u dorosłych

Uczulenie wziewne to alergia na mikroskopijne związki, które są obecne w naszym otoczeniu a przede wszystkim w powietrzu. Uczulają pyłki roślin, roztocza kurzu, grzyby i pleśnie oraz sierść i pierze zwierząt domowych. Tego typu alergeny w prosty sposób przenikają do dróg oddechowych. Atakują system immunologiczny, wywołując uciążliwe objawy alergii. Alergia wziewna u dorosłych  bywa dokuczliwa o każdej porze roku, ale najbardziej uciążliwym okresem jest sezon wiosenno-letni. To właśnie wtedy najwięcej roślin kwitnie, więc stężenie pyłków w powietrzu jest dość wysokie. Objawy uczulenia mogą się nasilać, co w dużej mierze przekłada się na komfort życia alergików.

Przebieg alergii wziewnej

Objawy alergii wziewnej są często mylone ze zwykłym przeziębieniem. Najczęściej pojawia się katar. Uciążliwe kichanie może prowadzić do szaleństwa Ciągle sięganie po chusteczki bywa denerwujące. Innym, równie popularnym objawem alergii wziewnej są problemy z układem oddechowym takie jak kaszel czy chrząkanie. Suchy kaszel nasila się głównie w nocy. W połączeniu z katarem nie pozwala spokojnie zasnąć i swobodnie oddychać. Zapalenie spojówek także pojawia się przy tego typu alergii. Objawy nasilają się w miejscach, gdzie występuje najwięcej kurzu czy pułków roślin. Przebieg uczulenia jest zależny od jego stopnia. Im większa wrażliwość na alergeny, tym bardziej dokuczliwe objawy i ich częstotliwość występowania.

Leczenie uczulenia

Leczenie alergii wziewnej jest konieczne, ponieważ zaniechanie tego może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych takich jak astma. Niepokojące objawy leczy się za pomocą leków przeciwalergicznych, które hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Tego typu środki niwelują objawy alergii, ale nie usuną ich przyczyny. Dlatego alergicy powinni unikać szkodliwych substancji. Jedną z metod leczenia jest odczulanie. Polega na specjalnych sczepieniach, które wykonuje się w określonych odstępach czasu. Odczulanie jest zalecane osobom dorosłym, które wykazują bardzo silne objawy alergii. To dobry sposób, ale nie gwarantuje całkowitego pozbycia się alergicznego problemu.

Alergia wziewna u dorosłych to spory problem, który należy leczyć. Życie bez przykrych objawów alergii jest zdecydowanie bardziej komfortowe niż z ciągłym katarem czy kaszlem. Skuteczna walka z uczuleniem to gwarancja spokojnego oddechu, o czym każdy dorosły alergik powinien pamiętać.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *