alergia na kosmetyki

Alergik nie ma  łatwo, musi bowiem uważać na to, po jakie kosmetyki sięga w swojej codziennej pielęgnacji i makijażu. Tymczasem każda kobieta, także ta zmagająca się z uczuleniem, pragnie wyglądać pięknie. Przedstawiamy kosmetyki, na które warto uważać, będąc alergikiem.

Kremy przeciwzmarszczkowe

Każda z nas pragnie spowolnić procesy starzenia się i jak najdłużej zachować młody wygląd. Pomóc mają w tym kosmetyki i zabiegi kosmetyczne wykonywane w profesjonalnym gabinecie. Stanowią one bogactwo peptydów i ekstraktów z rzadkich roślin. Duża ilość składników aktywnych z jednej strony zapewnia wysoką skuteczność działania, z drugiej jednak grozi reakcją alergiczną. Alergeny to substancje obce, które najczęściej mają postać białek, a kremy przeciwzmarszczkowe obfitują w te związki chemiczne.

Kremy z kwasami

Kwasy AHA i BHA oczyszczają twarz z zaskórników, pryszczy i pobudzają regenerację skóry. Dzięki ich działaniu dłużej zachowujemy młody wygląd i możemy walczyć z trądzikiem. Niestety, kwasy mogą silnie uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. Jeśli często masz alergie skórne, kremy z kwasami stosuj dopiero po konsultacji z dermatologiem.

Peelingi z kwasami

Peeling chemiczny pozwala pozbyć się przebarwień, spłycić zmarszczki, usunąć pryszcze etc. Niestety, ma jedną istotną wadę. Często uczula i podrażnia skórę. Masz cerę trądzikową, ale wrażliwą? Zapytaj dermatologa, jak korzystać z takich zabiegów i co dla ciebie będzie najlepsze. Nie kupuj peelingów chemicznych dostępnych w drogeriach i hurtowniach kosmetycznych, bo działając na własną rękę, możesz napytać sobie biedy.

Peelingi enzymatyczne

Enzymy proteolityczne rozkładają martwy naskórek, który składa się głównie z białek – keratyny i kolagenu. Niestety, uzyskuje się je z owoców egzotycznych – bromelainę z ananasa i papainę z papai. A owoce egzotyczne mogą uczulać. W procesie produkcji często do kosmetyku przedostają się też białka owoców, należy też pamiętać o tym, że każdy enzym to białko, a więc sama bromelaina może zostać rozpoznana przez rozchwiany system odpornościowy jako obcy. W ten oto sposób powstaje reakcja alergiczna, która może być bardzo dotkliwa. Alergia skórna na peelingi enzymatyczne manifestuje się pieczeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

Naturalne kremy bogate w ekstrakty

Mogłoby się wydawać, że naturalne kosmetyki to najlepsze, co może nam się przytrafić, tymczasem ekstrakty roślinne to jeden z najczęściej spotykanych alergenów. Im więcej takich ekstraktów, olejów itp., tym większe ryzyko, że wystąpi alergia skórna.

Silnie pachnące kosmetyki

Owszem, pięknie pachnące masło zachęca do regularnej aplikacji, ale może też silnie uczulać. Lepiej więc sięgać po kosmetyki bezzapachowe lub takie zawierające hipoalergiczne kompozycje zapachowe. Na szczęście takie istnieją na rynku i wcale nie kosztują majątku. Mocno perfumowane kremy i balsamy do ciała zostaw osobom, którym alergia niestraszna.