Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA NAJNOWSZE

Alergia skórna u dzieci – jak nawilżyć suchą skórę rąk?

alergia skórna

Problematyczne alergie skórne atakują także najmłodszych. Alergia skórna u dzieci wiąże się z wieloma objawami. Jak nawilżyć suchą skórę rąk?

Alergia skórna u dzieci

Wśród chorych na atopowe zapalenie skóry czy wszelkie alergie skórne, największą grupę stanowią dzieci. Schorzenia tego typu, w dużej mierze są przekazywane genetycznie. Wynikają także z osłabionych i niewykształconych organizmów. Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni wykształcony. Rozwija się wraz z wiekiem, przez co jest narażony na działanie wszelkich czynników drażniących. Alergia skórna u dzieci objawiać się może suchością skóry, świądem, rumieniem czy pokrzywką. Swędząca skóra uruchamia mechanizm drapania, a maluchy nie rozumieją, że w ten sposób tylko podrażniają swoją skórę i utrudniają jej regenerację.

Jak nawilżyć suchą skórę rąk?

Alergiczna skóra jest niezwykle wrażliwa, sucha swędzi i piecze, więc wymaga odpowiedniego nawilżenia. Zmiany skórne, takie jak rumień czy wysypka, u dzieci bardzo często występują na dłoniach. Sucha skóra rąk może się dodatkowo łuszczyć. Zaburzona bariera ochronna skóry powoduje, że każdy czynnik, taki jak zbyt gorąca woda czy mróz, może tylko pogorszyć chorobowy stan. Niezwykle ważne jest nawilżenie suchej skóry rąk, które przyspieszy gojenie się ran i będzie ukojeniem dla malucha.

Dermokosmetyki

Skóra dziecka jest wrażliwsza, niż ta dorosłych, dlatego wymaga stosowania delikatnych produktów kosmetycznych. Dermokosmetyki zostały stworzone dla wszystkich osób,które maja wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień. Także alergicy mogą skorzystać z działania takich, specjalistycznych produktów. W aptekach znajdziemy linie dermokosmetyków dla dzieci, które złagodzą alergiczne zmiany skórne. Nawilżą suchą skórę i zmniejszą jej obrzęk. Tego typu produkty, w formie maści, żeli i kremów natłuszczają i wiążą wodę w naskórku, zapobiegając nadmiernemu wysuszeniu.

Emolienty

Równie skutecznymi produktami dla dzieci z alergią skórną są emolienty. Stosowane głównie przy atopowym zapaleniu skóry czy innych chorobach skórnych, pełnią funkcję nawilżającą. Zatrzymują wodę i wilgoć z otoczenia, tworząc na powierzchni skóry warstwę ochronną, chroniącą ją przed działaniem alergenów. Emolienty zawierają zwykle kwasy tłuszczowe, emulsje i substancje naturalne, bezpieczne dla dziecięcej skóry. W sklepach są dostępne w formie lotionów, maści, kremów oraz emulsji.

Glikokortykosteroidy

alergia skórnaLeki sterydowe w formie maści i kremów aplikowanych na skórę, to silne leki przeciwzapalne, które łagodzą stan zapalny skóry. Z dodatkiem takich substancji jak mocznik, zmiękczają skórę i skutecznie ją leczą. Z ilością tego typu preparatów nie można przesadzać, ponieważ nadmiar może wywołać skutki uboczne.

Katarzyna Antos