zmiany trądzikowe

Trądzik to choroba dermatologiczna, która obniża samoocenę osób nią dotkniętych. Trudno zaakceptować swoją twarz w lustrze, gdy widzi się ją całą w krostach. Trudno uwierzyć, że z taką cerą można kogoś poderwać lub osiągnąć sukces w pracy. To oczywiście nieprawda, bo można atrakcyjnie wyglądać z trądzikiem i piąć się po szczeblach kariery.  Ale dobrze, aby trądzik znikł. Zmiany trądzikowe można spróbować zniwelować, stosując poniższe  rady.

Podkład mineralny zamiast fluidu

Kobiety nie chcą, aby było widać pryszcze, więc dają korektor, tonę podkładu w płynie o wysokim stopniu krycia i na to puder. Efekt: cera wygląda jeszcze gorzej. Niestety, fluidy mogą zapychać skórę, zwłaszcza gdy są ciężkie, codziennie stosowane i niedokładnie zmywane. Czysty wacik nie zawsze znaczy, że skóra jest wolna od podkładu. Po prostu na tym mogą kończyć się możliwości rozpuszczania fluidu przez nasz micel. Zamiast fluidu kupuj podkład mineralny w proszku. Jest mocno kryjący, ale też leczy skórę za sprawą cynku. O wiele łatwiej go domyć zwykłym płynem micelarnym.

Mniej kosmetyków znaczy lepiej

Gdy masz trądzik, wydajesz fortunę na kosmetyki. Kupujesz różne kremy, żele punktowe, żele do oczyszczania twarzy etc. Niestety, to bardziej szkodzi niż pomaga. Kup jeden ziołowy żel do mycia twarzy, dobry płyn micelarny, dobry tonik o lekko kwaśnym pH, dobry naturalny peeling np. owsiany z papainą (peeling enzymatyczny), białą glinkę i olej lniany, który nie zapycha nawet tłustej skóry.  Możesz też ograniczyć się do płynu micelarnego, peelingu (przy zaskórnikach i braku ropnych pryszczy lepiej stosować korund z żelem do mycia do twarzy niż peeling enzymatyczny) i dobrego żelu do mycia twarzy. Czasem taki minimalizm daje piorunujące efekty, bo skóra reaguje zmianami trądzikowymi na nadmiar kosmetyków.

Dokładne oczyszczanie skóry

Musisz naprawdę dobrze zmywać makijaż oraz sebum produkowane przez gruczoły łojowe, inaczej trądzik będzie powracał. Pamiętaj, aby po zmyciu makijażu micelem, umyć twarz wodą i ziołowym żelem do mycia twarzy.  Zawarte w nich naturalne ekstrakty złagodzą podrażnienia i ograniczą namnażanie bakterii.

Czyste pędzle

Pędzle należy dezynfekować po każdym użyciu i prać je co 2-3 dni. Zakazane jest stosowanie gąbeczek, w porach osadza się martwy naskórek, który stanowi pożywkę dla bakterii.  Pędzle muszą być bezwzględnie dezynfekowane i prane. Kup ze dwa zestawy pędzli, aby mieć się czym pomalować, gdy jedne pędzle schną.

Częsta wymiana pościeli

Musisz o tym pamiętać. Może to wydawać się mało istotne z punktu widzenia osoby walczącej z trądzikiem. Ale to właśnie na poduszce osadza się martwy naskórek oraz pot. W ciągu dnia namnażać może się na nim świerzbowiec, nużeniec, a także roztocza i liczne bakterie. Wieczorem kładziesz się na tej poduszce i rano masz nowe diody na twarzy.  Zmieniaj pościel co 2-3 dni, zwłaszcza poszewki poduszek.

Zdrowe jedzenie

Zrezygnuj z czekolady, ostrych przypraw, fast foodów, słodkich i słonych przekąsek. Postaw na owoce, warzywa, trochę nabiału i wyrobów pełnoziarnistych. To pomoże ci wzmocnić skórę od środka. Pij też regularnie wodę, minimum 1,5 litra dziennie, a podczas upałów nawet 3 litry.

Regularny peeling

Kobiety, które regularnie wykonują peeling, zwłaszcza mechaniczny, rzadziej miewają zmiany trądzikowe. Odradzamy ci jednak pocieranie skóry, gdy masz zmiany ropne i sporo stanów zapalnych, wtedy w grę wchodzą jedynie peelingi enzymatyczne, dobrze wybierać te całkowicie naturalne, bo drogeryjne są tłuste. Po peelingi enzymatyczne sięgają głównie właścicielki cery suchej i dojrzałej.