mleko

Alergia na mleko to problem wielu osób, ale największą grupę stanowią dzieci. Czym zastąpić mleko w diecie małego alergika?

Alergia na mleko

Ludzki organizm może nie tolerować składników mleka takich jak laktoza. Białka mleka bywają traktowane jak obca substancja, szkodliwa dla układu trawiennego i immunologicznego. Efektem jest alergia na mleko, której największą grupę alergików stanowią dzieci. Uczulenie może minąć po 3. roku życia dziecka. W najgorszym wypadku będzie towarzyszyć mu przez całe życie.  Mleko jest niezbędnym składnikiem diety dziecka, ponieważ zawiera wapń, potrzeby dla prawidłowego wzrostu kości i zębów. Ale przy alergii należy unikać mleka, więc czym zastąpić je w codziennej diecie malucha?

Czym zastąpić mleko w diecie małego alergika?

Rezygnacja z mleka jest konieczna w przypadku alergii, ale mowa o mleku krowim, bowiem to właśnie ten rodzaj jest powodem alergii. Zdecydowanie mniej uczula mleko roślinne takie jak sojowe, kokosowe czy migdałowe, więc można spróbować z takimi produktami. W mleku chodzi głównie o wapń, a ten pierwiastek znajdziemy w wielu innych produktach pokarmowych, które mogą okazać się bezpieczne dla małego alergika. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu równowagi organizmu. W przypadku dziecka to bardzo ważne, ponieważ maluch wciąż rośnie. Prawidłowy rozwój zapewni mu zbilansowane odżywianie, pełne cennych składników mineralnych oraz witamin. Wapń musi być obecny w diecie bezmlecznej. Produktem bogatym w wapń są ryby. Przygotowane w formie pasty czy jako główny składnik obiadu będą doskonałym produktem pokarmowym dla małego alergika. Ryby zawierają również witaminę D, która dodatkowo ułatwia przyswajanie wapnia. Te same minerały zawierają jaja, więc warto podawać je dziecku. Najwięcej wapnia skrywają warzywa kapustne takie jak kapusta, brokuły czy brukselka. Przekonując do ich jedzenia dzieci gwarantujemy im dużą dawkę zdrowia i prawidłowy rozwój. Rośliny strączkowe także pomogą uzupełnić wapń. Oprócz produktów bogatych wapń, może zastąpić mleko gotowymi mieszankami. To jednak rozwiązanie dla małych dzieci, karmionych mlekiem, u których zaobserwowano alergię na mleko krowie. Rodzice powinni zwrócić uwagę także na wodę mineralną, którą podają dziecku. Bogata w wapń woda mineralna będzie dobrym składnikiem diety.

Okazuje się, że nie tylko mleko krowie może dostarczyć cennych składników mineralnych organizmowi dziecka. Mleko w diecie małego alergika można zastąpić różnymi produktami spożywczymi czy mlekiem roślinnym. Najważniejsze aby nasze dziecko odżywiało się prawidłowo. Jedzenie powinno być przede wszystkim zdrowe i bezpieczne, tym bardziej jeśli mowa o diecie małego alergika.

Katarzyna Antos