zabawki

Zabawa towarzyszy każdemu dziecku, także uczulonemu. Ale nie wszystkie tworzywa są przeznaczone dla alergików. Jakie zabawki dla alergika wybrać, aby były bezpieczne?

Zabawki dziecka

Każdy z nas pamięta czasy dzieciństwa i nieustanną zabawę. Długie godziny spędzone na dywanie, na układaniu klocków czy zabawa w piaskownicy to tylko niektóre z opcji spędzania czasu. Zabawki to przedmioty obecne w życiu dziecka. Niektóre z nich są przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne to prezenty czy ulubione gadżety. Tworzywa z których wykonywane są zabawki mogą uczulać. Guma, plastik i inne materiały nie zawsze są bezpieczne dla dzieci z alergią. Pluszowe misie i plastikowe figurki to prawdziwe siedliska kurzu. Roztocza kurzu to jeden z popularnych alergenów wziewnych. I tak mali alergicy kichają czy miewają problemy z oddychaniem a rodzice zastanawiają się co jest tego powodem. Czy alergia oznacza całkowitą rezygnację z zabawek? Oczywiście, że nie! Nie ma takiej potrzeby, ponieważ producenci pamiętają o małych alergikach i tworzą zabawki w pełni dla nich bezpieczne.

Zabawki dla alergika

Zabawki dla alergika mogą być wykonane z materiałów antyalergicznych. Tak samo jak ubrania czy pościel, także popularne przytulanki i wszelkiego rodzaju pluszaki mogą być bezpieczne dla uczulonych. Zabawki z dobrej jakość tkanin będziemy mogli często prać, co dodatkowo zmniejszy ryzyko ewentualnych reakcji alergicznych. Zwykłych pluszaków nie polecamy dzieciom z silną alergią na kurz i pyłki. Doskonałym rozwiązaniem dla alergików będą drewniane zabawki. Tego typu przedmioty z pewnością pamiętają z dzieciństwa nasi dziadkowie. Dziś powracają do łask, jako ekologiczne zabawki. Drewno rzadko uczula, więc jest bardziej bezpieczne do sztucznego plastiku. Drewniane klocki, kolejki, samochody czy instrumenty z pewnością spodobają się dzieciom. Warto wybierać te w naturalnej formie, niepomalowane kolorowymi farbami. W przypadku zabawek należy uważać na metalowe elementy. Mogą być wytworzone z niklu, który jest silnym alergenem skórnym. Gumowe zabawki sprawdzą się, jeśli nasza pociecha nie jest uczulona na lateks. To dość praktyczne przedmioty, ponieważ możemy jest bez problemu myć. Bezpieczne zabawki powinny posiadać oznaczenia i atesty. Jeśli na produkcie widnieje informacja, że jest on hipoalergiczny, to możemy ze spokojem wręczyć go alergikowi. Pamiętajmy, że do zabawek, dzieci zaliczają także artykuły plastyczne jak plastelina czy ciastolina. Przed zabawą warto upewnić się, czy produkt jest przeznaczony dla dzieci i czy nie wywoła żadnych reakcji skórnych. W sklepie z zabawkami warto zapytać sprzedawcę o zabawki z tworzyw antyalergicznych. Ich cena może być wyższa nić tych tradycyjnych, ale dla zdrowia pociechy warto poświęcić większą kwotę na jedną porządną zabawkę niż kilka mniejszych.

Katarzyna Antos