alergia na pyłki lipy

Lipa jest powszechnie występującym w Polsce drzewem liściastym o właściwościach leczniczych. Napar z jej kwiatów stosowany jest w leczeniu grypy, anginy, zapalenia gardła czy też stanów gorączkowych. Pomimo dobroczynnej działalności lipy, jej pyłki mogą uczulać i powodować występowanie alergii. Alergia na pyłki lipy jest jedną z najczęściej występujących alergii na pyłki drzew.

 

Alergia na pyłki

 

Alergia na pyłki drzew pojawia się wcześnie, nawet w okresie przedwiośnia. Alergia ta zaklasyfikowana jest do grupy alergii wziewnych. Jej objawy mogą się pojawić nawet zimą i występować do późnej wiosny. Czas występowania tej alergii uzależniony jest od pyłków drzew, na które dana osoba jest uczulenia. W Polsce okres kwitnienia i pylenia drzew trwa od lutego (leszczyna) po kwiecień – wówczas pylą topola i brzoza. Oprócz leszczyny, topoli i brzozy w tym samym okresie pylą również: olcha, platan, buk i wierzba.

Objawy alergii na pyłki lipy

 alergia na lipę

Jednym z podstawowych objawów alergii  na pyłki lipy jest intensywny katar, któremu towarzyszy uczucie zatkania, świąd oraz ataki kichania. Dodatkowo mogą pojawić się również: bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Reakcją alergiczną organizmu na nadmierne pylenie lipy jest także zapalenie spojówek, objawiające się intensywnym łzawieniem, świądem, zaczerwieniem oczu, pieczeniem, świądem, opuchlizną. Obok kataru siennego i zapalenie spojówek alergii na pyłki lipy towarzyszą również suchy i męczący kaszel, nasilający się w nocy i nad ranem. Kaszel ten występuje bez objawów charakterystycznych dla np. przeziębienia. Kaszlowi mogą towarzyszyć gorączka, biegunka oraz bóle brzucha. Nie rzadko objawami alergii na pyłki może być również alergia pokarmowa, wywołana reakcjami krzyżowymi między wybranymi pokarmami a pyłkami drzew.  Należy nadmienić, iż alergię na pyłki możne nasilić m.in. spożywanie przez osobę uczuloną: czekolady, produktów kiszonych, wędzonych ryb, malin, truskawek, serów, w szczególności pleśniowych i żółtych, owoców cytrusowych, alkoholi.

 

Kiedy pyli lipa?

 

Lipa najintensywniej pyli w czerwcu, mniejsze stężenie pyłków tego drzewa można zaobserwować w okresie od lipca do sierpnia.

 

Przyczyny alergii na pyłki

 

Pyłki są czynnikami uczulającymi, z którymi organizm ma kontakt poprzez wdychanie. Intensywny kontakt z alergenami może powodować patologiczne reakcje alergiczne. Alergia na pyłki jest reakcja immunologiczną organizmu związaną z wytworzeniem przeciwciał, które po połączeniu z antygenem wpływają na uwolnienie substancji powodujących stan zapalny w organizmie.

Natalia Łukaszewska