Alergie pokarmowe NABIAŁ
Uczulenie na mleko

Czym jest uczulenie na mleko?
Popularna alergia na mleko to nietolerancja organizmu na białka zawarte w krowim mleku lub laktozy – cukru zawartego w mleku. Uczulenie na mleko obejmuje nie tylko picie krowiego mleka, ale także spożywanie wszelkich przetworów mlecznych oraz produktów czy potraw z dodatkiem mleka, np.: serów, twarogów, ciast, czekolady, lodów itp.
Jakie są objawy uczulenia na mleko?
Objawy nietolerancji mleka mogą się różnić u każdego człowieka. U dzieci objawy pojawiają się nawet w pierwszych tygodniach życia i są to zazwyczaj: wymioty, biegunki (czasem z domieszką krwi), kolka, ulewanie się pokarmu, a także czerwone wypryski na na zgięciach łokciowych i pod kolanami, objawy atopowego zapalenia skóry (u starszych dzieci), nawracające zapalenie oskrzeli i zapalenie uszu, katar alergiczny.
Jak rozpoznać uczulenie na mleko u dorosłych?
Choć uczulenie na mleko przede wszystkim dotyka dzieci, czasami również borykają się z nim dorośli. Dość ciężko jest prawidłowo rozpoznać ten rodzaj alergii u osób dorosłych ze względu na podobieństwo objawów do innych chorób. Głównym symptomem bywa po prostu niestrawność. Przy poważniejszych stanach dochodzą do tego inne objawy: sucha i szorstka skóra, wysypka w zgięciach łokci i pod kolanami, zaczerwienione policzki, swędzenie uszu, brak apetytu, przewlekły katar, suchy kaszel, duszności. Objawy nie muszą występować wszystkie na raz, dlatego lekarze z reguły najpierw szukają innego wyjaśnienia ich przyczyn.Jak leczyć uczulenie na mleko?
Jedynym skutecznym leczeniem alergii na mleko jest usunięcie z diety produktów mlecznych. Alergik musi uważać na wszystkie produkty, które zawierają białka mleczne, a zwłaszcza laktoalbuminę, laktoglobulinę i kazeinę. Można także spróbować odczulania
Dzieci dość szybko wyrastają z alergii na mleko – już w trzecim roku życia objawy uczulenia cofają się. Dorośli także nie muszą być na bezmlecznej diecie do końca życia. Po pewnym okresie czasu zwykle następuje poprawa.
M.Witczak
« Alergik na plaży