Alergie pokarmowe NABIAŁ

Uczulenie na mleko

Uczulenie na mleko

Czym jest uczulenie na mleko?

Popularna alergia na mleko to nietolerancja organizmu na białka zawarte w krowim mleku lub laktozy – cukru zawartego w mleku. Uczulenie na mleko obejmuje nie tylko picie krowiego mleka, ale także spożywanie wszelkich przetworów mlecznych oraz produktów czy potraw z dodatkiem mleka, np.: serów, twarogów, ciast, czekolady, lodów itp.

Uczulenie na mleko

Jakie są objawy uczulenia na mleko?

Objawy nietolerancji mleka mogą się różnić u każdego człowieka. U dzieci objawy pojawiają się nawet w pierwszych tygodniach życia i są to zazwyczaj: wymioty, biegunki (czasem z domieszką krwi), kolka, ulewanie się pokarmu, a także czerwone wypryski na na zgięciach łokciowych i pod kolanami, objawy atopowego zapalenia skóry (u starszych dzieci), nawracające zapalenie oskrzeli i zapalenie uszu, katar alergiczny.

Jak rozpoznać uczulenie na mleko u dorosłych?

Choć uczulenie na mleko przede wszystkim dotyka dzieci, czasami również borykają się z nim dorośli. Dość ciężko jest prawidłowo rozpoznać ten rodzaj alergii u osób dorosłych ze względu na podobieństwo objawów do innych chorób. Głównym symptomem bywa po prostu niestrawność. Przy poważniejszych stanach dochodzą do tego inne objawy: sucha i szorstka skóra, wysypka w zgięciach łokci i pod kolanami, zaczerwienione policzki, swędzenie uszu, brak apetytu, przewlekły katar, suchy kaszel, duszności. Objawy nie muszą występować wszystkie na raz, dlatego lekarze z reguły najpierw szukają innego wyjaśnienia ich przyczyn.Jak leczyć uczulenie na mleko?

Jedynym skutecznym leczeniem alergii na mleko jest usunięcie z diety produktów mlecznych. Alergik musi uważać na wszystkie produkty, które zawierają białka mleczne, a zwłaszcza laktoalbuminę, laktoglobulinę i kazeinę. Można także spróbować odczulania

Dzieci dość szybko wyrastają z alergii na mleko – już w trzecim roku życia objawy uczulenia cofają się. Dorośli także nie muszą być na bezmlecznej diecie do końca życia. Po pewnym okresie czasu zwykle następuje poprawa.

M.Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *