choroby krążenia

Układ krwionośny to sieć naczyń krwionośnych, których zadaniem jest transportowanie krwi do wszystkich komórek w naszym ciele. Dzięki temu rozprowadzany jest tlen i składniki odżywcze. Motorem układu krążenia jest serce, które kurczy się rytmicznie. W ten sposób przetacza krew – w ciągu jednej minuty aż 6 litrów! Choroby układu krążenia są więc bardzo niebezpieczne i wymagają leczenia. Czy ich przyczyną może być alergia?

Choroby krążenia są bardzo zróżnicowane. Mogą dotyczyć samego serca, żył lub naczyń. Problem wywoływania ich przez alergię nie jest jeszcze do końca zbadany. Zdarza się jednak, że chory skarży się na bóle serca, a tradycyjne leczenie mu nie pomaga. Przyczyną prawdopodobnie może być uczulenie. Niekiedy objawy alergii imitują problemy z krążeniem. Zdarza się również odwrotnie – myślimy, że nasze dolegliwości wynikają z nadwrażliwości na alergen, a ich przyczyną jest schorzenie układu krwionośnego. Z tego powodu wszelkie dolegliwości ze strony serca powinny być konsultowane ze specjalistą.

Choroby krążenia

Nasz układ krążenia jest złożony z układu krwionośnego i limfatycznego. Ten pierwszy jest zamkniętym systemem, w którym krew krąży nieustannie w naczyniach, napędzana przez pracę serca. Dzięki temu rozprowadza tlen i substancje odżywcze do wszystkich tkanek i narządów. Układ limfatyczny jest otwarty i ma funkcję odpornościową i neutralizującą. Gdy mówimy o chorobach krążenia, mamy zazwyczaj na myśli problemy z sercem, tętnicami lub żyłami. Schorzeń tych opisano bardzo wiele. Najczęściej występuje nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca.

Choroby krążenia a alergia

Choroby krążenia najczęściej objawiają się napadami duszności, bólami i uczuciem kłucia w sercu oraz ściskiem w gardle. Zazwyczaj schorzeń tych nie wiąże się z alergią. Ich symptomy są zbliżone do dolegliwości związanych z astmą. Na przykład napadowe duszności w przebiegu niewydolności lewej komory serca nazywane były astmą sercową ze względu na podobieństwo objawów. Nazwa ta nie jest jednak zalecana. Alergia może wywoływać również tachykardię, czyli przyspieszone bicie serca. Niektóre opracowania naukowe wiążą jednak bardziej ściśle choroby krążenia z alergią.

Ryzyko chorób serca u dzieci z alergią

Badania amerykańskich naukowców wykazały, że choroby serca z większym prawdopodobieństwem wystąpią u dzieci cierpiących na astmę oskrzelową lub katar sienny. Maluchy te często miały podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Nic dziwnego – choroby alergiczne są związane z przewlekłym stanem zapalnym. Wpływają na aktywność dziecka, jakość snu i jego codzienne funkcjonowanie. Wszystkie te czynniki nie pozostają bez wpływu na zdrowie układu krążenia.

Związek alergii z chorobami krążenia

choroby serca

Choć literatura na temat chorób krążenia wywołanych przez alergie jest skąpa, lekarze znają takie przypadki. Najczęściej problemy z sercem czy naczyniami wiążą się z uczuleniem na pokarm. Rozpoznać je można poprzez współwystępowanie innych dolegliwości alergicznych – kataru, wysypki, obrzęków czy trudności z oddychaniem. Opisano przypadek 20-letniej kobiety, u której bóle serca, arytmia i duszności pojawiały się dobę po spożyciu mleka i marchwi. Objawy te były niwelowane przez leki przeciwhistaminowe, co wskazuje na ich alergiczne podłoże.

Dieta eliminacyjna zapobiega przykrym objawom

Rodzaj związku alergii pokarmowych z chorobami krążenia nie został jeszcze jednoznacznie ustalony. Jednakże warto profilaktycznie zapobiegać problemom z sercem, jeśli cierpimy na uczulenie na produkty spożywcze. Jedynym sposobem, który pozwoli nam w pełni cieszyć się zdrowiem, jest dieta eliminacyjna. Polega ona na stosowaniu takiego jadłospisu, który wyklucza uczulające produkty. Zamiast nich powinniśmy wprowadzić inne, zastępcze pokarmy, które będą miały podobne wartości odżywcze. Dzięki tej diecie objawy naszej alergii ustąpią, ponieważ nie dostarczamy organizmowi alergenów, wywołujących stany zapalne. Musimy jednak pamiętać, by nie opierać całego menu na jednym składniku. Wtedy łatwo możemy się na niego uczulić. Warto stosować rotację, czyli codziennie jeść inne, nieuczulające produkty.

Karolina Solga