alergia pokarmowa

Alergie zawsze sprawiają problemy i niemiłe niespodzianki. Co istotne, nie tylko pyłki i roztocza mogą powodować reakcje alergiczną. Alergia pokarmowa jest jednym z powszechniejszych problemów, która powoduje liczne nieprzyjemności.

 

Jakie są przyczyny alergii pokarmowej?

Ciało człowieka ma niezwykły układ odpornościowy, który chroni go przed licznymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby mu zagrozić. W razie zagrożenia pojawiają się przeciwciała, które atakują szkodliwą substancję nie pozwalając jej wyrządzić szkód w organizmie. W przypadku alergii pokarmowej układ immunologiczny traktuje jako alergen substancje, które nie są niebezpieczne, np. pomidory. Gdy alergen zostaje wprowadzony do organizmu poprzez zjedzenie posiłku uaktywniają się substancje mające zwalczać obce ciało. Tym samym pojawia się reakcja alergiczna, zazwyczaj widoczna na skórze, która powtarza się za każdym razem, kiedy składnik uznany przez ciało za szkodliwy dostaje się do organizmu.

Jakie objawy daje alergia pokarmowa?

Objawy alergii pokarmowej są dość charakterystyczne, choć na początku, przed postawieniem diagnozy bywają mylone z innymi chorobami lub alergia spowodowaną zupełnie innymi przyczynami. Najpopularniejsze w przypadku uczulenia na składniki pokarmu są objawy skórne, czyli pokrzywka, obrzęki na całym ciele albo jego poszczególnych częściach, zaczerwienienia, opuchlizna, w tym nawet opuchlizna języka. Jednak poza tymi objawami mogą pojawić się również:

  • obrzęki gardła,
  • nieżyt nosa,
  • biegunka,
  • ostre bóle brzucha oraz inne zaburzenia pokarmowe, w tym wymioty,
  • zgaga,
  • zapalenie jamy ustnej, afty,
  • astma,
  • obrzęk lub nieżyt ucha środkowego,
  • wstrząs anafilaktyczny.

alergeny pokarmowe

Co uczula najczęściej?

Każdy jest inny, organizm każdego jest inny i może zareagować odmiennie na różne składniki znajdujące się w pożywieniu, dlatego alergeny pokarmowe są nie tylko liczne, ale początkowo trudne do ustalenia. Rozpoznanie alergenów – poza testami wykonywanymi w przychodni – odbywa się na zasadzie rozpoznawania i eliminacji produktów uczulających, po zaobserwowaniu niekorzystnego działania produktu na organizm. Istnieje jednak grupa składników, które najczęściej występują jako alergeny, są to: mleko, pomidory, gluten znajdujący się w niektórych zbożach, owoce morza, orzechy, banany, owoce cytrusowe, miód, czekolada i kakao, ryby, kapusta. Można z powodzeniem znaleźć osoby cierpiące na alergie pokarmowe z powodu mniej popularnych produktów, jednak wymienione składniki spożywcze znajdują się na czele listy alergenów.

Problemy z mlekiem

Pomiędzy wszystkimi wymienionymi alergenami szczególne miejsce zajmuje mleko, które kiedyś wydawało się bezpieczne, obecnie coraz częściej jest przyczyną uczuleń. Alergia na mleko powoduje, że codzienny jadłospis musi zostać zmieniony – mleko, produkty mleczne, muszą zostać wyeliminowane lub znacznie ograniczone. W przypadku alergii na mleko najczęściej objawem są problemy żołądkowe związane z biegunką, refluksem, ale również zaczerwienienia na skórze.

Żeby wszystkiego nie jadać z wodą można skorzystać z zamienników mleka krowiego. Bardzo dobrze sprawdza się mleko ryżowe, sojowe, kokosowe. Każde z nich dobrze smakuje jako składnik dań, jak i jako dodatek do owsianki lub płatków kukurydzianych.

Karolina Skrzek