Alergia u dzieci LECZENIE I PROFILAKTYKA NAJNOWSZE

Alergia u dziecka a kontrolne wizyty u lekarza

alergia u dziecka

Alergia u dziecka wymaga leczenia, co wiąże się z regularnym odwiedzaniem alergologa. Jak często powinny odbywać się kontrolne wizyty u lekarza?

Alergia u dziecka

Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni wykształcony, nie pracuje tak, jak odporność osoby dorosłej. Jest przez to narażony na działanie różnych czynników, w tym alergenów. Alergia u dziecka może przybrać postać uczulenia skórnego, wziewnego czy na pokarmy. Możliwości jest wiele, a alergenów wokół całe mnóstwo. Uczulenie to duży problem, ponieważ wymaga leczenia, niekiedy odczulania i zachowania szczególnej ostrożności. Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę oskrzelową czy inną chorobę, dlatego pojawiających się objawów nie należy bagatelizować. Niektóre z uczuleń, mijają wraz z wiekiem dziecka, z kolei inne, mogą towarzyszyć mu przez całe życie.

Kontrolne wizyty u lekarza

Alergolog to lekarz, który zajmuje się wszelkimi alergiami. To do niego zgłaszamy się z problemami tego typu. Lekarz pomoże zdiagnozować dany przypadek i dostosuje do niego odpowiednią formę leczenia. Alergia, bez względu na rodzaj wymaga wizyt kontrolnych u lekarza. Dzięki temu można monitorować stan pacjenta i sprawdzać, w jakich okresach nasilają się obawy alergii. Regularne wizyty to także czas, kiedy lekarz zleca nam właściwe leki. Alergikom zaleca się odwiedzanie alergologa raz w miesiącu. Pozwala to bycie pod stałą obserwacją. W przypadku odczulania w formie zastrzyków, pacjent musi przychodzić do lekarza. Szczepionki są zwykle podawane średnio co 4-6 tygodni. Cała immunoterapia może trwać kilka lat. Z biegiem czasu zmienia się tylko ilość aplikowanego w szczepionce alergenu. Dla alergika, odczulanie wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza. Oczywiście w sytuacji, kiedy pojawią się niepożądane reakcje, pacjent powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Zdarzają się przypadki, gdzie odczulanie odbywa się nawet co 2 tygodnie, co rzecz jasna, jest związane z częstymi wizytami w gabinecie lekarskim.

wizyty kontrolne u lekarzaDzieci, które są uczulone powinny odwiedzać alergologa regularnie, ponieważ objawy mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników, także klimatycznych. Wówczas konieczna może okazać się zmiana dawki leku lub jego rodzaju. Kontrolnie, można wykonać także testy alergiczne, ponieważ bywa, że alergia ustępuje w wieku dziecięcym. Z powodu częstych wizyt, warto znaleźć przychodnię lub poradnię alergologiczną blisko naszego miejsca zamieszkania. W wielu ośrodkach zdrowia przyjmują alergolodzy, co jest ułatwieniem dla rodziców, zwłaszcza małych dzieci. Należy pamiętać, że w przypadku odczulania, to lekarz ustala terminy wizyt, a w sytuacji choroby dziecka, należy taki termin przełożyć. Każde uczulenie ma swoją specyfikę, dlatego alergolog powinien poinformować pacjenta, jak często musi go odwiedzać.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *