NAJNOWSZE Żywność

Woda dla twojego zdrowia

woda dla twojego zdrowia

Lato, upał i niekończące się pragnienie. Naszym nawykiem powinno być sięgnięcie po butelkę wody, a tymczasem wygrywają z nią kolorowe napoje i soki. Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego zdrowia? Czy warto pić ją latem?

Woda kontra napoje

Wchodzimy do sklepu, a tam na półkach mnóstwo kolorowych butelek. Soki owocowe, warzywne, gazowane napoje a nawet woda smakowa. Do wyboru, do koloru. Sprawdzamy skład, a tam ogromne ilości cukru, barwników i konserwantów, a te jak wiemy, mogą wywołać reakcje alergiczne. I może słodzone napoje dobrze smakują, ale nie ugaszą naszego pragnienia podczas upału i nie wpłyną korzystnie na nasze zdrowie. Mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy czy otyłości a my tak chętnie podajemy je naszym dzieciom. Najwyższa pora zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o swoje zdrowie, o sylwetkę także. Naszym panaceum będzie woda. Dlaczego to po nią powinniśmy sięgać w letni czas?

Źródło życia i zdrowia

Składamy się głównie z wody. Bez niej nie mógłby pracować nasz organizm. Nawadniamy ciało od wewnątrz i zewnątrz. Pijąc wodę, uzupełniamy płyny, które tracimy. Nasze serce, krew czy nawet mózg to narządy, które składają się głównie z wody. Jej brak, wpływa na ich funkcjonowanie. Woda jest najlepszym płynem, który możemy dostarczyć naszemu ciału, ponieważ nie zawiera żadnych dodatków, zwłaszcza chemicznych. Czysta woda to doskonałe źródło zdrowia, które gasi pragnienie, nawadnia i nawilża. Bez wody nie ma życia, więc musimy ją pić, by prawidłowo funkcjonować. Brak wystarczającej ilości wody może prowadzić do zaburzeń naszego organizmu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że być może za mało pijemy wody. A tak niewiele potrzeba, by poczuć się lepiej i wyglądać zdrowiej.

Woda każdego dnia

Każdego dnia powinniśmy wypijać duże ilości wody. Zastępujemy ją kawą, herbatą i napojami gazowanymi, a to niezbyt korzystna dla zdrowia opcja. Organizm daje nam znaki, które nie zawsze odczytujemy w sposób prawidłowy. I tak, mylimy pragnienie z głodem, sięgając po niezdrowe przekąski czy dokładkę obiadu. Tymczasem wystarczyłoby wypić szklankę wody, by zaspokoić potrzeby organizmu. Dzięki regularnym piciu wody możemy schudnąć. Jest to możliwe, przez usprawnienie pracy organizmu. Zmiana naszych nawyków powinna dotyczyć picia wody w dużych ilościach, w odpowiednim czasie. Tuż po przebudzeniu, powinniśmy wypić szklankę wody. Koniecznie wtedy, zanim cokolwiek zjemy. Szklanka do pół litra wody, na godzinę przed śniadaniem także będzie korzystnym rozwiązaniem. Jeśli pijemy w ciągu dnia kawę czy herbatę, po każdym napoju nie zapomnijmy o 100 ml wody, by uzupełnić płyny. Na 20 minut przed posiłkiem zafundujmy sobie kolejną szklankę wody. Zaś 2 godziny przed snem warto wypić nawet 600 ml wody mineralnej. W krótkim czasie zauważymy różnicę w samopoczuciu, wyglądzie skóry czy masie ciała. Na początku będziemy odczuwać częstszą niż dotąd potrzebę udania się do toalety, a z biegiem czasu nasz organizm przyzwyczai się do takiej ilości wody i z pewnością się nam za to odwdzięczy.

zdrowieZdecydowanie warto pić wodę każdego dnia, nie tylko podczas upałów, kiedy odczuwamy większe pragnienie. Zdrowy harmonogram picia wody pomoże nam w uporaniu się z różnymi dolegliwościami, więc jeśli możemy czuć się lepiej, chyba warto o to zadbać.

Katarzyna Antos