Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Woda dla dziecka

woda dla dziecka

Woda jest źródłem życia, dlatego powinniśmy dostarczać organizmowi jej odpowiednią ilość każdego dnia. Dorosły potrzebuje płynów tak samo, jak dziecko. Woda wydaje się być najlepszym wyborem, ale szczegół tkwi w jej rodzaju. Jaką wodę wybrać dla dziecka?

Woda – którą wybrać?

Na sklepowych półkach dostrzeżemy ogromne ilości butelek. Woda mineralna, źródlana, smakowa, gazowana czy też nie. Którą wybrać dla dziecka? Ilość produktów przytłacza. Mamy również wodę w kranie, która jest zdecydowanie tańsza niż woda butelkowana, a jak się okazuje w praktyce, nawet bezpieczniejsza i zdrowsza niż woda ze sklepu. Wszelkie dodatki, takie jak substancje słodzące czy barwniki nie są korzystne dla zdrowia dziecka, więc przy wyborze wody, powinniśmy kierować się jej składem i rodzajem. By nieco rozjaśnić kwestię wody, prześwietliliśmy najpopularniejsze z nich, by pokazać, które są najzdrowsze.

Woda gazowana

Bąbelki przyjemnie łaskoczą w podniebienie, więc dzieci uwielbiają tego typu napoje. Ale czy gazowana woda jest odpowiednia dla maluchów? Dla niemowlaków absolutnie nie jest wskazana, ponieważ może przyczynić się do kolki czy zachłyśnięcia. Starsze dzieci mogą od czasu do czasu napić się takiej wody. Jednak osoby mające problemy z układem oddechowym, czy chorobą płuc powinny jej unikać. W składzie takiej wody znajdziemy gaz oraz kwasy, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy u najmłodszych. Podczas picia gazowanej wody może dojść do podrażnienia gardła czy śluzówki nosa. Popularnym i lubianym połączeniem jest duet wody gazowanej z cytryną. Niestety picie napoju przyczynia się do uszkodzenia szkliwa zębów, co może prowadzić do ubytków i chorób jamy ustnej. Niewskazana jest także dla kobiety w ciąży oraz karmiącej piersią.

Woda smakowa

Truskawkowa woda, pomarańczowa czy o innym smaku zachęca do picia najmłodszych. Dobrze smakuje, więc rodzice chętnie podają ją swoim pociechom. Jednak z zawartością prawdziwych owoców ma niewiele wspólnego. Owocowy aromat to zwykle zasługa dodatków, takich jak konserwanty i barwniki. W takiej wodzie nie ma nic zdrowego. Oprócz konserwantów, znajdziemy w niej olbrzymie ilości cukru. Jeśli już chcemy podać dziecku wodę ze smakiem, do zwykłej wody niegazowanej dodajmy odrobinę domowego soku czy świeżych owoców. Od razu zyska nowy smak, bez sztucznych dodatków.

Woda niegazowana

gazowanaMineralna czy kranowa – nie ma znaczenia. To najlepszy wybór dla naszego dziecka. Czysta woda, bez zbędnych substancji konserwujących czy wzmacniaczy smaku jest najtańszym i najłatwiej dostępnym płynem. Gasi pragnienie i nawadnia organizm. Należy pić ją przez cały rok, każdego dnia. Pamiętajmy więc, że nie tylko herbaty czy zupy, powinny stanowić płyny w diecie naszego dziecka. Odpowiednia ilość wody to także jej element. Gazowane i kolorowe napoje to droga do cukrzycy oraz otyłości. Zanim kolejny raz podamy je dziecku, zastanówmy się chwilę nad jego zdrowiem i przyszłością.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2