DOM ALERGIKA Życie z alergią

Woda z kranu – pić czy nie?

woda

Miasta wciąż starają się przekonać swoich mieszkańców, że woda z kranu jest w pełni zdatna do picia. Mimo licznych kampanii, wciąż obawiamy się przed piciem tzw. kranówy. Czy woda z kranu jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Pić czy nie pić?

Woda z kranu pod lupą

Woda, która leci z naszych kranów pochodzi z ujęć powierzchniowych, co jest uregulowane przez oporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Woda jest regularnie poddawana kontrolom, które wykonują stacje sanitarno-epidemiologiczne. Jej zdatność do spożycia oraz jakość jest ustalana na podstawie wyników szczegółowych badań. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości czy podejrzeniu o skażeniu wody, Sanepid podejmuje odpowiednie procedury. Woda z kranu jest pozbawiona bakterii. Zawiera niewielką ilość chloru, co w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu zdrowia. Taka woda nie wymaga gotowania przed jej spożyciem, ponieważ wszelkie mikroorganizmy zostały z niej usunięte, zanim trafiła do naszych domów. Proces gotowania odrobinę zmiękcza wodę, ale usuwa jednocześnie cenne dla organizmu minerały.

Filtrowanie wody

Filtrowanie wody z kranu jest czynnością konieczną. Możemy ją wykonywać tylko ze względu na jej walory smakowe. Filtrując ją, usuwamy chlor, który może być wyczuwalny w smaku. Nie tracimy minerałów, tak jak podczas gotowania. Filtry mogą również zmniejszać twardość wody. Twarda woda nie szkodzi naszemu zdrowiu. Nie powoduje kamieni, więc bez obawy możemy ją pić. Co ciekawe, taka woda zawierać zdecydowanie więcej magnezu i wapnia. Pierwiastki te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania.

Z kranu czy z butelki

woda-z-kranu

Picie wody z kranu jest niezwykle ekonomiczne i ekologiczne. Woda dostępna w sklepach, nie zawsze jest dobrze przebadana. Zdarza się, że jest nawet gorszej jakości niż kranówka. Plastikowe butelki rozkładają się kilkaset lat, a takowych wyrzucamy ogromne ilości. Nie wszystkie trafiają do recyklingu. Zamiast zaśmiecać środowisko, pijmy zatem wodę z kranu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Butelka wody mineralnej to równowartość aż 300 z kranu. Ograniczając zakup wody mineralnej przyczyniamy się do domowych oszczędności.

Przekonanie o tym, że woda z kranu jest niezdrowa zapewne zostało zaczerpnięte z wielu mitów, krążących na jej temat. Taka woda jest całkowicie bezpieczna, dlatego nie dajmy się nabić w butelkę. Wybierając wodę z kranu oszczędzamy nie tylko pieniądze ale dbamy także o nasze środowisko.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0