Ubrania z jedwabiu
Divazus Fabric Store z Unsplash

Ubrania z jedwabiu nie należą do najtańszych i najpopularniejszych, stanowią niespełna 1% światowej produkcji tekstyliów. Najczęściej odzież szyje się z poliestru, na drugim miejscu znajduje się bawełna. Wzrasta też popularność wiskozy. Co musisz wiedzieć o produkcji ubrań z jedwabiu?

Spis treści:

  1. Jedwabne ubrania, czyli luksusowa odzież
  2. Dlaczego ubrania z jedwabiu są tak drogie?
  3. Czy jedwab można prać w pralce?
  4. Czy jedwab jest bezpieczny dla środowiska?
  5. Jakie zagrożenie dla środowiska stwarza produkcja jedwabiu?
  6. Energochłonne wytwarzanie jedwabiu
  7. Dylematy etyczne związane z produkcją jedwabiu
  8. Rakotwórcze związki wykorzystywane w barwieniu tkanin
  9. Wysoka wytrzymałość mechaniczna jedwabiu i jego pozostałe zalety

Jedwabne ubrania, czyli luksusowa odzież

Jedwab jest wykorzystywany do produkcji ubrań luksusowych. Te prezentują się nader elegancko i szlachetnie, ponieważ posiadają przepiękny połysk. W związku z tym, iż ubrania z jedwabiu należą do stosunkowo drogich, a zapotrzebowanie na ekskluzywnie wyglądającą odzież jest dość duże, usiłuje się go imitować. Do tego celu wykorzystuje się satynę poliestrową i wiskozową. O ile tę drugą wytwarza się przy chemicznej obróbce celulozy, o tyle pierwsza ma całkowicie syntetyczny charakter. Powstaje z obróbki ropy naftowej, jest mikroplastikiem.

Dlaczego ubrania z jedwabiu są tak drogie?

Ubrania z jedwabiu stanowią niespełna 1% światowej produkcji tekstyliów, gdyż tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Jest to odzież premium, po którą sięgają ludzie zamożni. Za top lniany trzeba zapłacić minimum 300 zł, chyba że trafimy akurat na wyprzedaże.  Cena jedwabiu znajduje jednak uzasadnienie, jeśli przyjrzymy się procesowi produkcji. Ma on charakter długotrwały i energochłonny. W związku z tym, iż produkcja jedwabiu generuje ogromne koszty, dużo większą popularnością cieszą się jego zamienniki, vide tencel czy satyna poliestrowa.

Czy jedwab można prać w pralce?

Ubrania jedwabne charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością powietrza, przez co pozwalają odprowadzić wilgoć ze skóry. Nawet w upalne dni nie pocimy się w nich. Ponadto jedwabna odzież wykazuje właściwości chłodzące ciało.  Choć ta łatwo ulega biodegradacji ze względu na swój naturalny rodowód, to musimy liczyć się z tym, że tego procesowi towarzyszy wydzielanie dwutlenku węgla i metanu, czyli gazów cieplarnianych. Ponadto jedwabne ubrania trzeba prać chemicznie, co wiąże się z zanieczyszczeniem środowiska chemikaliami. Niektórzy próbują wrzucać je do pralki na tryb prania ręcznego i wykorzystywać do tego celu ekologiczne a zarazem łagodne detergenty. Rzeczywiście bardzo często odzież z jedwabiu na tym nie cierpi, trzeba jednak mieć w tym spore doświadczenie.

Czy jedwab jest bezpieczny dla środowiska?

Mogłoby się wydawać, że tak, skoro ma naturalny rodowód i ulega biodegradacji. Jego produkcja także generuje niewiele odpadów ubocznych.  Niemniej często zapominamy o pewnych aspektach, które mają znaczenie. Przedstawimy je w dalszej części artykułu.

Jakie zagrożenie dla środowiska stwarza produkcja jedwabiu?

Jacy są czołowi producenci jedwabiu na świecie? Okazuje się, że przodują tutaj Chiny, ponadto wyróżnić należy też Indie, Uzbekistan i Brazylię. To właśnie w tych krajach żyją larwy jedwabnika morwowego, które odżywiają się liśćmi morwy. Ta roślina często bywa przenawożona tylko po to, aby w krótkim czasie uzyskać jak najwięcej przędzy. Przyczynia się to do zanieczyszczenia środowiska. Firmy odpowiedzialne za produkcję jedwabiu dbają też o to, aby inne owady nie zagrażały jedwabnikowi morwowemu, w tym celu spryskują drzewo pestycydami, czyli sztucznymi środkami ochrony roślin. To również nie jest zbyt ekologiczne rozwiązanie.

Energochłonne wytwarzanie jedwabiu

Jedwab produkuje się dość długo z wykorzystaniem ogromnych ilości energii. Aby jedwabnik morwowy miał dogodne warunki życiowe, trzeba ogrzewać pomieszczenia, w których się go hoduje. Następnie jego jedwabny kokon jest gotowany w celu uzyskania nici. Szacuje się, że jedna larwa jedwabnika  produkuje ponad 900 metrów czystej przędzy.

Dylematy etyczne związane z produkcją jedwabiu

Produkcja jedwabiu budzi też dylematy etyczne.  Obrońcy zwierząt zwracają uwagę na to, że w tym procesie zazwyczaj zabijane są larwy poprzez ich ugotowanie. Na rynku można jednak znaleźć jedwab wolny od okrucieństwa. W jego przypadku owady nie ulegają uśmierceniu. Jest on jednak jeszcze droższy od tradycyjnego jedwabiu, przez co na jego zakup mogą pozwolić sobie najzamożniejsi.

Rakotwórcze związki wykorzystywane w barwieniu tkanin

Czy wiesz, że ubrania z jedwabiu też mogą zawierać szkodliwe chemikalia? Te bardzo często wprowadzane są na etapie barwienia tkaniny. Do tego celu wykorzystuje się bowiem sześciowartościowy chrom. Dwuwartościowy chrom jest neutralny dla naszego organizmu, dopóki nie ulegnie utlenieniu. Natomiast sześciowartościowy chrom wykazuje działanie rakotwórcze, jest to stosunkowo silna trucizna.

Wysoka wytrzymałość mechaniczna jedwabiu i jego pozostałe zalety

Ubrania jedwabne to coś, w co warto inwestować, gdy dysponuje się odpowiednimi środkami lub posiada się zdolność do buszowania w lumpeksie.  Nie bez powodu w second handach można spotkać jedwab o długoletniej historii. Wynika to z faktu, iż przędza, którą wykorzystano do produkcji nici, wykazuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nie ulega tak łatwo przetarciom jak najtańsza bawełna czy wiskoza o niskiej gramaturze i gęstości splotu. Osoby, które miały przyjemność nosić jedwabne ubrania, zwracają uwagę na wysoki komfort. Jedwab jest tak przyjemny i delikatny dla skóry, że praktycznie pozostaje niewyczuwalny na ciele. Nie bez powodu z tego materiału produkuje się też akcesoria do włosów. Te bowiem nie uszkadzają w sposób mechaniczny nawet cienkich i delikatnych włosów. Warto wybierać jedwab organiczny, którego jakość została potwierdzona przez niezależną instytucję certyfikującą.