balaclava

Projektanci mody nie ustają w wysiłkach, aby nas czymś zaskoczyć i odświeżyć zimowy look. W tym sezonie mocnym trendem stała się balaclava. Ten termin wydaje się obcy? Zapewne dużo bardziej przemówi do Ciebie kominiarka damska. Choć kojarzy się z przestępczością i środowiskiem pseudokibiców, to posiada bardzo praktyczne zastosowanie, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Czym jest balaclava i jak ją nosić?

 

Co to jest balaclava?

Balaclava to okrycie głowy, które jednocześnie zasłania znaczną część twarzy, za wyjątkiem oczu. Nachodzi również na szyję. Wszyscy kojarzymy ją z filmów o złodziejach, którzy napadli na bank. Kominiarka utrudnia bowiem rozpoznanie tożsamości sprawców przestępstw. W Polsce nie cieszy się najlepszą sławą za sprawą pseudokibiców, którzy często maskowali twarz, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za wszczęcie bójki.

 

Damska kominiarka i jej praktyczne zastosowanie

Damska kominiarka może jednak stać się stylowym, a zarazem praktycznym dodatkiem. Wiele z nas jesienią i zimą skarży się na spadek komfortu cieplnego. Mroźny wiatr sprawia, że robi nam się zimno, odnawiają się problemy z zatokami i łatwiej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Damska balaclava występuje w wielu ciekawych odcieniach. Zakładając kominiarkę, chronimy nie tylko głowę przed stratami ciepła, ale również twarz oraz szyję. Wspomniany dodatek zastępuje zarówno czapkę, jak i szalik. 

 

Kto nosi kominiarki?

Kominiarki noszą m.in. motocykliści. Poruszając się jednośladem, są narażeni na silne podmuchy wiatru. Balaclava przypadnie do gustu również miłośnikom trekkingu, jazdy na rowerze i narciarstwa. Warto zabrać ją ze sobą na stok, aby uchronić się przed wiatrem i zimnem.

 

Męska balaclava od lat cieszy się uznaniem panów, którzy pracują w niskich temperaturach. Budowlańcy, policjanci, którzy patrolują ulice zimą i robotnicy drogowi mogą uchronić się przed chłodem i wiatrem, sięgając po kominiarkę.

 

Męskie kominiarki są nam dobrze znane. Przedstawiciele mody ulicznej i hiphopowej noszą je od lat. Stanowią ważny element ich stylizacji, który nadaje charakteru outfitowi. 

 

Damska balaclava – jak dobrać odpowiedni kolor?

Balaclava sąsiaduje bezpośrednio z naszą twarzą, dlatego warto zadbać o dobór odpowiedniego koloru tego praktycznego dodatku. Niektóre odcienie wydobywają nasze naturalne piękno i sprawiają, że wyglądamy świeżo bez grama makijażu. Istnieją też takie kolory, które postarzają i eksponują niedoskonałości cery, których normalnie nie widać. Czarna kominiarka damska nie zda egzaminu u większości z nas, choć wydaje się dość uniwersalna. Jedynie bardzo młode kobiety, które mają nieskazitelną cerę, będą wyglądały w niej dobrze. Jako zima (typ ciemny, chłodny i kontrastowy) postaw na karminową czerwień. Wiosna (typ jasny, ciepły i kontrastowy) może rozważyć fuksję. Lato (jasne, chłodne, harmonijne) przepięknie prezentuje się w kolorze liliowym. Jesień (ciemna, ciepła, harmonijna) polubi się z brązem.

 

Kominiarka damska – na jaki materiał postawić?

Nie bez znaczenia pozostaje materiał, z jakiego została wykonana balaclava damska. Najlepiej, gdy jest wygodny i przyjemny. Nie powinien drapać skóry ani wywoływać innego rodzaju dyskomfortu. Zwróć uwagę na elastyczność dzianiny. Jest ona kluczowa, ponieważ inaczej kominiarka damska nie dopasuje się do kształtów Twojego ciała. Jej noszenie stanie się źródłem dyskomfortu.

 

Do czego pasuje balaclava?

To pytanie zadaje sobie wiele z nas, śledząc trendy lansowane przez wielkie domy mody. Naszym zdaniem najlepiej postawić na praktyczne rozwiązania. Kominiarka to okrycie głowy i szyi, które chroni przed mrozem i wiatrem. Najlepiej założyć ją do kurtki lub płaszcza. Nie musimy wiernie odzwierciedlać wizji projektantów, którzy sugerują jej noszenie z jedwabną koszulą. 

 

Ozdobne czy gładkie kominiarki damskie?

Nie każda kominiarka damska wygląda tak samo. Niekiedy balaclava posiada efektowne uszy, naszywki i pompony, które pełnią charakter ozdobny. Jeśli cenimy sobie prostotę, postawmy na model bez elementów dekoracyjnych.