Rodzaje farb do włosów
Adobestock, grafika partnera

Na rynku znajdziesz wiele produktów, które w różnym stopniu mogą zmienić kolor Twoich włosów. Poszczególne preparaty mają odmienny skład, działanie i przeznaczenie. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na koloryzację trwałą, półtrwałą lub nietrwałą. Wybierając farbę do włosów, musisz też wziąć pod uwagę ich kondycję. Jak znaleźć produkt, który będzie idealnie dostosowany do Twoich oczekiwań? Podpowiadamy!

Zmywalne farby do włosów

Zmywalne farby do włosów to bardzo bezpieczne produkty, które nie mają w swoim składzie amoniaku ani utleniaczy. Zawarte w nich pigmenty rozpuszczają się w wodzie, co powoduje, że farba szybko się wypłukuje. Do tej kategorii zalicza się wszelkiego rodzaju płukanki, szampony i pianki koloryzujące. Zmywalne farby do włosów to świetne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na trwałym efekcie. Możesz się na nie zdecydować, gdy chcesz się przekonać, jak dany kolor będzie wyglądał na Twojej głowie, lub gdy chcesz zmienić kolor włosów na wybraną okazję. Szampony i pianki koloryzujące to także optymalny wybór dla nastolatków, które pragną odmienić swój wizerunek. Tego rodzaju produkty pozwalają na uzyskanie atrakcyjnego koloru. Jednak warto pamiętać, że z każdym kolejnym myciem kolor włosów będzie coraz słabszy, aż w końcu całkiem się wypłucze.

Półtrwałe farby do włosów

Zmywalne farby do włosów to rozwiązanie jedynie doraźne. Jeśli chcesz uzyskać trwalszy efekt, możesz zdecydować się na półtrwałą farbę do włosów, która zawiera śladowe ilości amoniaku lub nie zawiera go wcale. Półtrwałe farby bazują na pigmentach, które bardzo powoli rozchylają łuski lub w ogóle nie wnikają do wnętrza łodygi włosowej. W takim wypadku barwniki osadzają się na powierzchni włosa, co sprawia, że każde kolejne mycie osłabia ich działanie. Półtrwałe farby do włosów bez dodatku amoniaku są trwałe i bezpieczne. Z tego względu produkt jest szczególnie polecany osobom, które mają łamliwe, suche lub siwe włosy oraz kobietom w ciąży. Farba bez amoniaku pokrywająca siwe włosy jest bardzo skuteczna i prosta w aplikacji. Nakłada się ją w taki sam sposób jak zwykłe farby. Preparat powinien utrzymywać się na włosach do 24 myć. Po tym czasie warto odświeżyć kolor poprzez ponowne wykonanie koloryzacji.

Trwałe farby do włosów

Jeśli Twoje włosy są mocne, gęste i sprężyste, a Ty potrzebujesz farby, która zapewni Ci intensywny kolor na wiele tygodni, to wybierz trwałą farbę do włosów. Takie produkty wnikają głęboko do wnętrza łodygi włosowej i pozostają tam na stałe. W trwałych farbach do włosów bardzo często znajduje się amoniak i nadtlenki. Przed wykonaniem koloryzacji warto przeprowadzić próbę uczuleniową, aby upewnić się, czy produkt nie wywoła u Ciebie podrażnień. Jeśli nie pojawi się reakcja alergiczna, to możesz bezpiecznie zafarbować włosy na preferowany kolor. Trwałe farby do włosów są szczególnie polecane osobom z siwymi włosami lub osobom, które chcą radykalnie zmienić kolor włosów.

Wybór farby do włosów nie zajmie Ci dużo czasu, jeśli najpierw określisz swoje preferencje i sprawdzisz stan swoich włosów. Każdy produkt posiada zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dobrze dobrana farba sprawi, że uzyskasz wymarzony kolor, a Twoje włosy będą zawsze piękne, gęste i lśniące.