Na czym polega ghosting
Verne Ho z Unsplash

Ghosting to znikanie i kończenie znajomości bez słowa wyjaśnienia. Kiedy do niego dochodzi, nasze poczucie własnej wartości spada. Na dodatek towarzyszy nam poczucie niedomknięcia. Nasz mózg lubi dokończone sprawy, dlatego męczy się, gdy znajdujemy się w stanie zawieszenia. Nie wiemy, czy druga osoba jeszcze kiedyś się odezwie, czy zamilkła na wieki. Na czym polega ghosting? Co zrobić, gdy ktoś znika bez słowa wyjaśnienia?

 

Dlaczego on nie odpisuje na wiadomości?

Większość historii zaczyna się podobnie. Poznajemy się przez internet, na imprezie czy wydarzeniu kulturalnym. Początkowo wszystko zmierza w dobrym kierunku. Pojawiają się czułe gesty, miłosne deklaracje. Nagle on znika. Zaniepokojone wysyłamy wiadomości, ale nie otrzymujemy odpowiedzi. Zakładamy, że coś się stało. Naszej hipotezie przeczy jednak jego aktywność na Facebooku. Konfrontujemy się wówczas z niełatwą prawdą, że on jest dostępny w sieci, ale nie dla nas.

 

Jak ghosting wpływa na poczucie własnej wartości?

Nagłe rozstanie bez słowa wyjaśnienia sprawia, że w naszej głowie aż kłębi się od pytań. Zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, że on nagle zniknął z naszego życia. Zaczynamy przypisywać winę sobie. Odżywają nasze kompleksy związane z wyglądem i inteligencją. Zapominamy, że to osoba, która stosuje ghosting, odpowiada za to, jak kończy znajomości. 

 

Ghosting zdaniem psychologów jest szczególnie szkodliwy, ponieważ pozbawia nas cennego feedbacku. Gdy ktoś znika bez słowa wyjaśnienia, nie możemy mu zadać wielu pytań i zrozumieć jego stanowiska. Zatruwamy się własnymi hipotezami i przypuszczeniami. 

 

Poznaj najczęstsze przyczyny ghostingu!

Dlaczego mężczyzna znika bez wyjaśnienia? Istnieją różne przyczyny. Poniżej pokrótce omówimy najważniejsze z nich. 

  1. Ma żonę lub stałą partnerkę, o której nic nie wspominał. Znajomość z nami od początku traktował jako nieznaczący romans.
  2. Spotyka się z wieloma kobietami jednocześnie, karmiąc w ten sposób swoje ego. Nierzadko jest narcystyczny i ma niską samoocenę, którą próbuje sobie zrekompensować poprzez liczne podboje seksualne. Dowartościowuje się atencją kobiet, które zabiegają o kontakt z nim.
  3. Nie chce angażować się w związek, ale nie uwiedzie nas, jeśli nie zapewni nam romantycznej otoczki.
  4. Cierpi na lęk przed bliskością, który uaktywnia się za każdym razem, gdy relacja stanie się poważniejsza.
  5. Ma skłonności psychopatyczne i lubi zadawać ból kobietom, porzucając je bez słowa wyjaśnienia.
  6. Jest niedojrzały emocjonalnie i nie potrafi kończyć znajomości. Boi się reakcji innych ludzi, więc chowa głowę w piasek. 

 

Randki internetowe a znikanie bez słowa wyjaśnienia

Ghosting stał się ostatnio poważnym problemem. Do jego rozpowszechnienia przyczyniły się znajomości internetowej. Kiedy nie mamy wspólnych znajomych, wiemy tyle, ile ktoś nam o sobie powie. Poza tym serwisy randkowe i aplikacje sprzyjają przedmiotowemu traktowaniu ludzi. Patrzymy na nich jak na różne opcje i staramy się wybrać najlepszą dla siebie. Trudno nam się zdecydować na związek z konkretną osobą, skoro w kolejce być może stoi ktoś lepszy. 

 

Co myśli ghoster?

Przez randki internetowe wystarczy, że coś nam nie pasuje, a bardzo łatwo możemy wycofać się z tej znajomości. To bardzo wygodna strategia, bo omijają nas trudne pytania i emocje drugiej strony. Niekiedy uważamy wręcz, że działamy na jej korzyść. Dajemy jej subtelnie do zrozumienia, że chcemy zakończyć znajomość.  Nie krzywdzimy jej, podając powody swojej decyzji. Tymczasem ghosting sprawia, że osobie porzuconej trudniej otrząsnąć się po rozstaniu i powrócić do równowagi emocjonalnej.