Jakie kupować ubrania przy skórze wrażliwej

Skóra wrażliwa to coraz częściej spotykany problem, jej nadwrażliwość może wynikać z niedojrzałego układu immunologicznego lub być efektem nadmiernej ekspozycji na chemikalia. Ponadto skóra płytko unaczyniona jest dużo delikatniejsza. Należy też pamiętać o tym, że kobiety mają cieńszą skórę od mężczyzn, a jeśli do tego są szczupłe, to ich skóra ścisłe przylega do naczyń krwionośnych, co sprzyja przedostawaniu potencjalnie drażniących substancji w głąb organizmu. Jak kupować ubrania przy skórze wrażliwej?

Po czym rozpoznać skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych lub kontaktu z chemikaliami może stać się zaczerwieniona, piekąca lub swędząca. Może pojawić się na niej wysypka. Skóra wrażliwa często bywa też przesuszona, dlatego wymaga specjalistycznej pielęgnacji. W jej przypadku najlepiej spradzą się dermokosmetyki, które zostały opracowane z myślą o niej. Zanim trafiły na rynek poddano je badaniom dermatologicznym. Dermokosmetyki nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników etc., czyli substancji, które należą do często spotykanych alergenów.

Luźniejsze ubrania to lepsze rozwiązanie dla skóry wrażliwej

Zakup ubrań przy skórze wrażliwej często stanowi nie lada wyzwanie. Przede wszystkim należy unikać odzieży mocno przylegającej do ciała. Takie ubrania mają bliski kontakt ze skórą wrażliwą, mogą ją obcierać, a nawet uczulać, ponieważ w przemyśle tekstylnym wykorzystuje się różnego rodzaju chemikalia do barwienia i wytrawiania materiałów.  Lepiej postawić na sukienkę dopasowaną w talii oraz biuście, ale o luźniejszym dole. Także rękawki nie powinny być zbyt przylegające.

Masz cerę wrażliwą? Unikaj obcisłych golfów z akrylu i wełny

Szyja to jeden z obszarów naszego ciała, który jest pokryty najcieńszą skórą. Dlatego też osoby z cerą wrażliwą powinny unikać golfów, zwłaszcza tych dopasowanych wykonanych z wełny, akrylu czy kaszmiru. Wspomniane tkaniny są bowiem bardzo drapiące, co szczególnie mocno odczują wrażliwcy.

Unikaj szorstkiego poliestru

Ostatnio bardzo modne są sukienki wykonane z półtransparentnego, szorstkiego poliestru, które pod spodem mają kryjącą podszewkę, ale ich rękawki często pozostają przeźroczyste. Są one na tyle nieprzyjemne dla skóry, że mogą ją obcierać, drapać, powodować swędzenie. Skóra wrażliwa powinna wystrzegać się tego rodzaju tkanin, nawet jeśli są obecnie bardzo na czasie.

Szalik z wiskozy lub jedwabiu

Jak wyżej wspominaliśmy, szyja jest bardzo wrażliwa na otarcia. Zbyt szorstki lub drapiący szalik może doprowadzić do jej zaczerwienienia i pieczenia. Dlatego też właściciele skóry wrażliwej powinni postawić na szalik z wiskozy lub jedwabiu. Te materiały są niezwykle przyjemne dla skóry. Nie powodują żadnych nieprzyjemnych doznań.

Ubrania z wiskozy, bawełny, jedwabiu i lyocellu są przyjazne dla skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa potrzebuje ubrań wykonanych z delikatnych, przyjemnych w dotyku tkanin. W jej przypadku świetnie sprawdzą się rzeczy z wiskozy, która choć jest materiałem sztucznym, powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy, to przypomina aksamit. Bawełna także jest przyjemna w odbiorze przez właścicieli skóry wrażliwej. Przy czym warto sięgać po tę w bardziej miękkim wydaniu. Także wspomniany wcześniej jedwab łagodnie obchodzi się z cerą wrażliwą. Lyocell zyskuje ostatnio na popularności. Nic dziwnego, wszak jest równie przyjemny w dotyku jak jedwab czy wiskoza. Doskonale przepuszcza powietrze i w rezultacie nie pocimy się w nim nadmiernie, co wpływa pozytywnie na komfort noszenia.

Poliester niejedno ma imię

O ile akryl czy wełna niemal zawsze drapią, przez co nie sprawdzą się w przypadku cery wrażliwej, o tyle poliester występuje w różnym wydaniu. Oprócz wyżej wspomnianego, szorstkiego i prześwitującego poliestru mamy też taki, który doskonale imituje jedwab czy bawełnę. Jeśli jest on przyjemny w dotyku, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś go nosiła. Musisz jednak pamiętać, że latem spocisz się w nim mocniej aniżeli w bawełnie, lyocelly czy wiskozie. Oczywiście, także krój ubrania ma znacznie. Mocno wycięty top z poliestru imitującego satynę nie jest tak niekorzystny jak zabudowana sukienka z długim rękawem.

Przy skórze wrażliwej należy uważać na ozdoby

Od pewnego czasu producenci ubrań prześcigają się w ich dekorowaniu. Na swetrach znajdziemy perełki, sztuczne kamyczki etc. Bardzo często przytwierdza się je za pomocą metalowych nitów. Te, jeśli zawierają nikiel, mogą uczulać. Ponadto istnieje także ryzyko mechanicznego drażnienia skóry.  Także twarde wstawki z ekoskóry mogą być nieprzyjemne w odbiorze przez właścicieli cery wrażliwej.

Zapraszamy do lektury: