Jak bezpiecznie robić zakupy przez Internet

Obecnie właściwie wszystko da się już kupić online, a zakupy przez Internet mają szereg bezsprzecznych korzyści, zwłaszcza w niepewnych czasach pandemii koronawirusa. Nie trzeba wychodzić z domu, a zamówienie w ciągu kilku dni dociera pod wskazany adres, co jest przydatne i praktyczne, jednak nie zawsze bezpieczne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sklepu internetowego.

Bezpieczne zakupy w sieci

Zakupy przez Internet zrobić można w dowolnym momencie, również w nocy gdy sklepy stacjonarne są najczęściej zamknięte. Łatwo też porównać ceny bez konieczności przemieszczania się między sklepami. Często wybór produktów jest większy, unikamy kolejek i możemy dokonać zakupu z dowolnego miejsca podczas podróży do pracy również przez telefon komórkowy.

Internet pełen jest atrakcyjnych ofert, ale zbytnia różnica w cenach bywa zwykłym oszustwem. Jeśli cena rynkowa telefonu komórkowego wynosi 2000 złotych, a urządzenie oferowane jest za 400 zł, może okazać się, że telefon jest używany, a stosowny zapisek zamieszczono poniżej drobnym drukiem.

Nigdy nie kupuj na pierwszej witrynie, na której napotkasz świetną promocję, bez porównania cen na innych stronach. Warto skorzystać z porównywarek cen, które w czasie rzeczywistym pokazują wyniki z kilku sklepów internetowych jednocześnie. Odradzane jest używanie publicznych sieci Wi-Fi do zakupów online, chyba że korzystasz z usługi VPN, która zmienia adres IP urządzenia.

Bezpieczne zakupy w sieci

Drobnym drukiem

Kolejny krok to sprawdzenie, kto jest rzeczywistym sprzedawcą danego produktu. Często sklepy takie jak Empik zalecają sprzedaż innym podmiotem. Zazwyczaj są to sprawdzone produkty w dobrym stanie, jednak należy wziąć to pod uwagę przy gwarancji lub w kwestii kosztów wysyłki. Poszukaj bezstronnych opinii o danym sklepie w Internecie, zwróć też uwagę na metody płatności, dane kontaktowe, które są wymagane do dokonania zakupu itp.

Rodzaj wybranej metody płatności może okazać się bardzo istotny w przypadku zwrotu produktu. Najlepsze sklepy internetowe oferują wiele opcji płatności. Do najbezpieczniejszych należy PayPal, gdzie nie są wymagane żadne właściwie prywatne dane użytkownika. W przypadku mniejszych, mniej znanych sklepów online warto rozważyć płatność przy odbiorze, jeśli jest dostępna. Niestety opcja ta może się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Sprawdź dokładnie warunki wysyłki i cenę dostawy zanim stracisz kilka chwil na przeglądanie katalogu. Może okazać się, że koszt dostawy jest całkowicie nieopłacalny i zrezygnujesz z zakupu jeszcze przed wyborem produktów. Zwróć też uwagę na termin, zwłaszcza jeśli potrzebujesz danej rzeczy pilnie, żeby uniknąć sytuacji gdy szacowany czas wysyłki to kilkanaście dni.

Większość sklepów internetowych do dokonania zakupu wymaga utworzenia konta, prosząc o dane osobowe oraz adres e-mail i hasło. Nigdy nie używaj tego samego hasła, które stosujesz na innych portalach, zwłaszcza w poczcie e-mail lub sieciach społecznościowych. Na koniec upewnij się, że przysługuje Ci prawo zwrotu lub wymiany i czy odesłanie produktu będzie bezpłatne.