Uroda alergika

Kosmetyki z retinolem – co warto o nich wiedzieć?

Kosmetyki z retinolem

ROMAN ODINTSOV z Pexels

Kosmetyki z retinolem to niewątpliwie jeden z najmocniejszych trendów kosmetycznych ostatnich lat, z jednej strony chętnie po nie sięgamy, licząc na efekt anti aging, z drugiej budzą one obawy. To niewątpliwie preparaty, które mogą pochwalić się wysoką skutecznością. Dużo jednak mówi się o tym, że uwrażliwiają skórę na słońce, przez co trzeba ją bardzo dobrze chronić przed promieniami UV.  Co warto wiedzieć o kosmetykach z retinolem? Jak stosować je w sposób bezpieczny dla cery?

Spis treści:

  1. Jak działa retinol w kosmetykach?
  2. Kosmetyki z retinolem i ich działanie anti aging
  3. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe i wzmacniające skórę
  4. Krem z retinolem, czyli sprawdzony sposób na trądzik
  5. Krem z retinolem czy tonik z retinolem?
  6. Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa a ochrona przeciwsłoneczna

Jak działa retinol w kosmetykach?

Retinol to nic innego jak pochodna witaminy A, która odpowiada za regenerację skóry. W związku z tym, iż zmusza ją do intensywnej odbudowy, stan cery ulega poprawie. W ten sposób możemy pozbyć się nie tylko nieestetycznych pryszczy, ale też przebarwień, a nawet spłycić drobne blizny. Kosmetyki z retinolem mają wszechstronne działanie. Każdy może z nich wyciągnąć coś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby stosować je w sposób racjonalny i przemyślany.

Kosmetyki z retinolem i ich działanie anti aging

Witamina A, E i C to związki chemiczne, które słyną ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających. Antyoksydanty są nam potrzebne na co dzień, ponieważ jesteśmy narażone na silny stres oksydacyjny. Zanieczyszczone powietrze, zanieczyszczona woda, przebywanie w towarzystwie palaczy – wszystko to sprawia, że w naszym organizmie powstają wolne rodniki. Te reaktywne cząstki mogą przyczyniać się do degradacji włókien kolagenowych i tym samym przyspieszać proces starzenia się. Gdy stres oksydacyjny nie jest niwelowany antyoksydantami, na twarzy przedwcześnie pojawiają się zmarszczki. Kosmetyki z retinolem zawierają pochodną witaminy A, dlatego bardzo dobrze neutralizują wolne rodniki.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe i wzmacniające skórę

Czy wiesz, że kosmetyki z retinolem wykazują działanie wzmacniające skórę? To właśnie nieszczelna bariera hydrolipidowa sprawia, że do naszej skóry wnikają substancje z otoczenia, które ją podrażniają i alergizują. W związku z tym kosmetyki z retinolem wydają się dobrym rozwiązaniem dla cery wrażliwej. Należy tutaj jednak zachować sporą ostrożność. Warto postawić na jeden produkt o niewielkim stężeniu pochodnej witaminy A, a przed jego użyciem wykonać próbę uczuleniową, najlepiej za uchem.

Krem z retinolem, czyli sprawdzony sposób na trądzik

Krem z retinolem czy tonik z retinolem może bardzo pomóc cerze trądzikowej. Pryszcze, zaskórniki czy przetłuszczająca się strefa T nierzadko odbierają pewność siebie. Na szczęście można z nimi walczyć. Retinol przyczynia się do złuszczania skóry, przez co skutecznie likwiduje jej zanieczyszczenia, jednocześnie regulując pracę gruczołów łojowych.

Krem z retinolem czy tonik z retinolem?

Krem z retinolem, tonik z retinolem, maska z retinolem, a może serum z retinolem? Często trudno podjąć decyzję, gdy półki w drogerii uginają się pod ciężarem tak wielu kosmetyków ze skuteczną substancją aktywną. Radzimy jednak postawić na minimalizm. Pochodna witaminy A ma moc, dlatego może też podrażniać skórę nieprzyzwyczajoną do jej stosowania. W związku z tym na początku warto postawić na jeden kosmetyk, np. krem na noc z retinolem, który charakteryzuje się stosunkowo niskim stężeniem składnika czynnego. W miarę upływu czasu koncentrację retinolu można podwyższać. Trzeba to jednak robić stopniowo, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci podrażnienia skóry.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa a ochrona przeciwsłoneczna

Po kosmetyk z retinolem warto sięgać na noc, a rano zmyć jego resztki i nałożyć krem z filtrem. Choć sama pochodna witaminy A nie wchodzi w interakcje z promieniami UV, to jednak przyczynia się do odbudowy skóry, co wiąże się z jej złuszczaniem i pozbawieniem naturalnej bariery ochronnej. Tak odsłonięta cera staje się wrażliwa na promienie UV i poparzenie słoneczne. W związku z tym po kosmetyk z retinolem najlepiej sięgać jesienią lub zimą, gdy nasłonecznienie jest nieco mniejsze. Kluczową rolę odgrywa tutaj ochrona przeciwsłoneczna, z której nie należy rezygnować pod żadnym pozorem.

Zapraszamy do lektury:

Dermokosmetyki – co warto o nich wiedzieć?