Moda alergika

Sukienka koktajlowa – co warto o niej wiedzieć?

Sukienka koktajlowa

Allen Taylor z Unsplash

Sukienka weselna, sukienka koktajlowa, sukienka wieczorowa, sukienka plażowa – jak widać ta niezwykle kobieca kreacja niejedno ma imię. Praktycznie na każdą okoliczność zaprojektowano nieco inną. Niektóre z nas podział sukienek pod kątem wydarzenia, w którym bierzemy udział, może przyprawiać o ból głowy. Co warto wiedzieć o sukience koktajlowej?

Spis treści:

  1. Elegancka sukienka o formalnym charakterze
  2. Jakie cechy ma sukienka koktajlowa?
  3. Sukienki koktajlowe w neutralnych kolorach
  4. Sukienki okolicznościowe trzymające fason
  5. Na jakie uroczystości pasują sukienki koktajlowe?

Elegancka sukienka o formalnym charakterze

Sukienka koktajlowa wyróżnia się tym, że prezentuje się bardziej elegancko niż zwykła kreacja. Na co dzień sprawdza się szmizjerka, sukienka tuba czy babydoll. Czujemy się w nich kobieco, a zarazem komfortowo i wygodnie. Czasem jednak zdarzają się okoliczności, które wymuszają na nas nieco bardziej formalny ubiór. W takich sytuacjach sprawdzi się sukienka koktajlowa. Ta jednak nie jest tym samym co sukienka wieczorowa, która charakteryzuje się strojnością i przepychem.

Jakie cechy ma sukienka koktajlowa?

Sukienki koktajlowe są niezwykle eleganckie i przeznaczone na bardziej formalne okazje. W związku z tym mają niezbyt duży dekolt, który podczas spotkań służbowych mógłby stanowić nietakt. Ich długość także należy do bezpiecznych. Sukienki koktajlowe kończą się tuż przed kolanem, w połowie kolana lub za kolanem. Mają zatem bardziej zachowawczy charakter, co sprawdza się w przypadku uroczystości kościelnych, gdy nie wypada odkryć za dużo ciała. Sukienki koktajlowe podkreślają jednak kobiece atrybuty, robią to jednak nieco subtelniej i z klasą. Tego typu kreacje dość mocno eksponują talię. Wiele z nich ma rozkloszowany dół, który z jednej strony nie opina sylwetki, co w niektórych sytuacjach formalnych mogłoby zostać uznane za wulgarne, z drugiej nie podkreśla też szerszych ud.

Sukienki koktajlowe w neutralnych kolorach

Sukienki koktajlowe są wykorzystywane w formalnych sytuacjach. Nic dziwnego, że przyjęło się, że powinny wpisywać się w klasyczną kolorystykę. Obejmuje ona neutralne kolory – czerń, szarość, granat, brąz i beż. Ponadto czerwona sukienka koktajlowa również jest dopuszczalna. To tak naprawdę jedyny żywszy kolor, na który pozwala firmowy dress code w wielu korporacjach. Czerwień pasuje wszystkim typom urody, trzeba tylko dobrać jej odcień. Krwista i malinowa świetnie sprawdzi się u zimy i lata. Natomiast ciepła, pomarańczowa u wiosny. Bordo pasuje zaś jesieni. Sukienki koktajlowe raczej są gładkie i nie posiadają wzorów. Czasem jednak zdarzają się bardziej formalne printy, do których zaliczamy paski i kratę.

Sukienki okolicznościowe trzymające fason

W związku z tym, iż sukienki okolicznościowe są przeznaczone na formalne uroczystości, muszą trzymać fason. Niedopuszczalne jest, aby się gniotły, źle układały itp. Nic dziwnego, że większość modeli, które znajdziemy na rynku, nie mają nic wspólnego z naturalnym składem. Bawełna, len czy jedwab dość mocno się gniotą. Także włókna sztuczne, czyli lyocell, tencel czy wiskoza nie należą do trzymających fason. W tej roli najlepiej spełniają się tkaniny syntetyczne. Poliestrowa sukienka czy też taka z dodatkiem poliamidu prezentuje się nienagannie przez całą uroczystość. Nie gniecie się, nie wymaga prasowania, a po wypraniu szybko schnie. W związku z tym, iż sukienki poliestrowe stanowią mocne obciążenie dla środowiska naturalnego, radzimy wybierać takie, które odpowiadają nam w 100% i które często będziemy nosić. Jeśli sukienki koktajlowe są ci potrzebne bardzo rzadko, raz na kilka lat, może warto wypożyczyć interesujący cię model? Dziś w wielu dużych miastach funkcjonują wypożyczalnie sukien wizytowych. To świetne rozwiązanie z punktu widzenia ochrony środowiska. Należy również do ekonomicznych. Wypożyczenie sukni wizytowej jest tańsze od jej zakupu.

Na jakie uroczystości pasują sukienki koktajlowe?

Okazuje się, że sukienki koktajlowe możemy założyć na uroczystości rodzinne (chrzciny, komunię, bierzmowanie, ślub), wyjście do teatru, obiad w restauracji czy publiczne wystąpienie (konferencje). Nie są to jednak suknie wieczorowe, które są bardziej strojne i nierzadko także bardziej odważne.