ODZIEŻ I OBUWIE Życie z alergią

Bawełna organiczna droższa ale lepsza

Bawełna organiczna droższa ale lepsza

To, co organiczne, staje się odpowiedzią na sztucznie stworzone w laboratoriach bomby ekologiczne. Ale nie tylko w laboratoriach powstają przedmioty, z których korzysta się na co dzień, a które niekoniecznie wpływają pozytywnie na kondycję organizmu.

Zanieczyszczona bawełna – powody

Dzieje się tak chociażby w przypadku bawełny. Bawełna to podstawowy surowiec włókienniczy, czyli składnik ubrań. To, z czego jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, to środowisko, w którym się ją uprawia.

Standardowo plantacje bawełny to ogromne połacie gleby, na których liczy się przede wszystkim jedno – zysk. To oznacza wykorzystanie taniej siły roboczej i płace zdecydowanie poniżej poziomu godnego człowieka. Niskie wynagrodzenia z całą pewnością nie odpowiadają także ciężkiej pracy, którą muszą wykonać zatrudnieni do niej pracownicy.

Bardzo powszechne i „korzystne” dla produkcji bawełny jest też stosowanie GMO. Na tym jednak nie koniec. Dla lepszych wyników finansowych, firmy używają łatwo dostępnych środków owadobójczych o silnym działaniu, którymi są po prostu pestycydy. W praktyce, pola nawożone są pestycydami kilkakrotnie w ciągu roku! Statystyki nie kłamią. Użycie pestycydów w uprawie bawełny sięga aż 16% wykorzystania tego związku w ogóle.

Bawełna organiczna droższa ale lepsza

Hodowla bawełny a środowisko

Jakie konsekwencje niesie za sobą wykorzystanie pestycydów, które przenikają do gleby? Po pierwsze, niszczona jest sama gleba. Po drugie, w wyniku opadów pestycydy są wypłukiwane i trafiają dalej do wód gruntowych, a także do większych zbiorników wodnych.

Na tym jednak nie koniec. Pestycydy przenikają do włókien bawełny, a w efekcie – znajdują się w ubraniach. Choć organizm dorosłego człowieka powinien sobie z tym problemem poradzić, gdyż skóra w pewnym wieku staje się odporna na działanie negatywnych substancji, inaczej rzecz wygląda w przypadku dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i przepuszcza do organizmu wszystko, z czym ma kontakt. Skóra dziecka nie rozróżnia tego co dobre, od tego, co szkodliwe.

Efekt? Pestycydy znajdujące się w bawełnie mogą u dziecka wywołać podrażnienia lub wręcz być przyczyną uczulenia. Specjaliści radzą rodzicom, by zadbali o to, by dziecko miało na sobie naturalne, zdrowe ubranka o najwyższej jakości. – W ten sposób można uniknąć wiele przykrych konsekwencji – dodają.

Bawełna organiczna dostępna na rynku

Wielu producentów postawiło na ubranka z organicznej bawełny. Jej produkcja rządzi się zupełnie innymi prawami, niż w przypadku tradycyjnej bawełny. Przede wszystkim, bawełna organiczna zanim rozpocznie swój wzrost, musi mieć odpowiednio przygotowane podłoże.

Gleba wykorzystywana do produkcji bawełny organicznej, w pierwszej kolejności przechodzi 3-letnią kwarantannę. Przez okres ten nie mogą do niej docierać żadne związki chemiczne. Dopiero po zakończeniu tego procesu rozpoczyna się uprawę.

Do uprawy bawełny organicznej nie wykorzystuje sztucznych nawozów, czy środków owadobójczych. Papryka chilli, kwas cytrynowy, czosnek – to znane z każdej kuchni składniki, które w naturalny sposób odstraszają owady niszczące bawełnę. Plantatorzy organicznej bawełny często zasiedlają też tereny pod uprawę owadami, które są naturalnym wrogiem szkodników. Do nawożenia używany jest natomiast obornik.

Druga faza produkcji bawełny organicznej następuje w momencie, gdy owoce są dojrzałe i nadają się do zbiorów. W przypadku tradycyjnej plantacji za to zadanie odpowiedzialne są maszyny, które zbierają nie tylko sam owoc, ale całą roślinę wraz z zanieczyszczeniami. Na plantacjach ekologicznych bawełna zbierana jest ręcznie. Potem bawełnę czeka już tylko mycie i barwienie.

Bawienie bawełny

W przypadku bawełny organicznej wykorzystuje się w tym celu obecność gliny i podobnych naturalnych składników. W przypadku tradycyjnej uprawy – sprawa wygląda całkiem inaczej. Wykorzystuje się chlor oraz syntetyczne barwniki. Efekt? Włókna stają się bardziej wątłe, a wytworzona z niej tkanina nie jest tak przyjemna w dotyku, jak jej organiczna odmiana.

Bawełna organiczna droższa ale lepsza

Bawełna organiczna jest też o wiele trwalsza, a przede wszystkim przyjazna dla skóry. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień. Ba, mogą ją również używać osoby, których skóra reaguje na wiele czynników alergicznie. Bawełna organiczna polecana jest zwłaszcza najmłodszym alergikom, gdyż wykonane z niej ubranka nie tylko przynoszą ukojenie dla dziecka, ale także wewnętrzny spokój – dziecko nie czuje dyskomfortu.

Poza tym, pracownicy plantacji organicznej bawełny zatrudniani są według zasad Sprawiedliwego Handlu (tzw. Fair Trade). Dzięki temu pracują za godne wynagrodzenie w warunkach, które nie zagrażają ich zdrowiu.

Ile kosztuje bawełna organiczna?

Morze zalet organicznej bawełny jest ogromne i zdecydowanie przykrywa skromną zatokę tradycyjnej bawełny, ale jest jedna wada – cena. Ekologiczna odmiana bawełny i odzież z niej wykonana są droższe, niż tradycyjna bawełna.

– Ale z pewnością można powiedzieć, że różnica w cenie jest zrekompensowana. Będziemy mieli pewność, że nie tylko nasze dzieci będą zdrowo rosły, ale dbamy również o nasze środowisko. Może to być pierwszy krok w drodze do lepszego życia na naszej zmęczonej planecie – mówią przedstawiciele wrocławskiej firmy Zielone Dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0