Bawełna organiczna droższa ale lepsza

Do uprawy bawełny organicznej nie wykorzystuje sztucznych nawozów, czy środków owadobójczych. Papryka chilli, kwas cytrynowy, czosnek – to znane z każdej kuchni składniki, które w naturalny sposób odstraszają owady niszczące bawełnę. Plantatorzy organicznej bawełny często zasiedlają też tereny pod uprawę owadami, które są naturalnym wrogiem szkodników. Do nawożenia używany jest natomiast obornik.

Druga faza produkcji bawełny organicznej następuje w momencie, gdy owoce są dojrzałe i nadają się do zbiorów. W przypadku tradycyjnej plantacji za to zadanie odpowiedzialne są maszyny, które zbierają nie tylko sam owoc, ale całą roślinę wraz z zanieczyszczeniami. Na plantacjach ekologicznych bawełna zbierana jest ręcznie. Potem bawełnę czeka już tylko mycie i barwienie.

Bawienie bawełny

W przypadku bawełny organicznej wykorzystuje się w tym celu obecność gliny i podobnych naturalnych składników. W przypadku tradycyjnej uprawy – sprawa wygląda całkiem inaczej. Wykorzystuje się chlor oraz syntetyczne barwniki. Efekt? Włókna stają się bardziej wątłe, a wytworzona z niej tkanina nie jest tak przyjemna w dotyku, jak jej organiczna odmiana.

Bawełna organiczna droższa ale lepsza

Bawełna organiczna jest też o wiele trwalsza, a przede wszystkim przyjazna dla skóry. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień. Ba, mogą ją również używać osoby, których skóra reaguje na wiele czynników alergicznie. Bawełna organiczna polecana jest zwłaszcza najmłodszym alergikom, gdyż wykonane z niej ubranka nie tylko przynoszą ukojenie dla dziecka, ale także wewnętrzny spokój – dziecko nie czuje dyskomfortu.

Poza tym, pracownicy plantacji organicznej bawełny zatrudniani są według zasad Sprawiedliwego Handlu (tzw. Fair Trade). Dzięki temu pracują za godne wynagrodzenie w warunkach, które nie zagrażają ich zdrowiu.

Ile kosztuje bawełna organiczna?

Morze zalet organicznej bawełny jest ogromne i zdecydowanie przykrywa skromną zatokę tradycyjnej bawełny, ale jest jedna wada – cena. Ekologiczna odmiana bawełny i odzież z niej wykonana są droższe, niż tradycyjna bawełna.

– Ale z pewnością można powiedzieć, że różnica w cenie jest zrekompensowana. Będziemy mieli pewność, że nie tylko nasze dzieci będą zdrowo rosły, ale dbamy również o nasze środowisko. Może to być pierwszy krok w drodze do lepszego życia na naszej zmęczonej planecie – mówią przedstawiciele wrocławskiej firmy Zielone Dzieci.