Astaksantyna
Freepik, grafika dostarczona przez partnera

Od kilku lat antyoksydanty są popularne ze względu na ich zdolność do zwalczania starzenia się. Ale które z nich są najsilniejsze?

Glutation

Składa się on z trzech aminokwasów (glicyny, cysteiny i glutaminianu), jest naturalnie wytwarzany przez wątrobę i dlatego znajduje się w całym organizmie. Z tego powodu jest on uważany za „endogenny przeciwutleniacz”: w przeciwieństwie do większości innych silnych przeciwutleniaczy, ta cząsteczka jest już naturalnie obecna w naszym organizmie.

Jest on powszechnie uważany za najsilniejszy z naturalnie występujących przeciwutleniaczy. Glutation jest obecny w większości komórek zwierzęcych i roślinnych i odgrywa ważną rolę w ochronie białek i lipidów przed nadtlenkami i potencjalnie szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jednak po 45 roku życia produkcja glutationu gwałtownie spada. Na tę produkcję wpływa również intensywne uprawianie sportu i niektóre schorzenia. Z tego powodu lekarze często zalecają stosowanie suplementów diety zawierających glutation.

Astaksantyna

Najsilniejszy przeciwutleniacz występujący naturalnie w wielu skorupiakach i rybach, takich jak łosoś, pstrąg i krewetki, ale także w planktonie i krylu. Astaksantyna jest czerwono-pomarańczowym pigmentem wytwarzanym przez algi. Z tego powodu występuje w niemal całym morskim łańcuchu pokarmowym: nadaje łososiowi kolor mięsa, skorupiakom kolor muszli itd.

Barwnik ten jest prawdopodobnie w stanie zneutralizować dziesięć razy więcej tlenu singletowego, który jest odpowiedzialny za starzenie się skóry spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym (UV), niż beta-karoten, który jest znany jako jedna z najlepszych cząsteczek do tego celu. Z tego powodu astaksantyna jest uważana za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Zatwierdzono prawnie możliwość spożywania 8 mg dziennie suplementów astaksantyny bez zagrożenia dla zdrowia. Dotychczas nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do przyjmowania suplementów zawierających astaksantynę.

Ryboflawina (witamina B2)

Witamina B2, czyli ryboflawina, została wyizolowana przez naukowców w 1933 r. z mleka, stąd nazywana jest również „laktoflawiną”. Witamina ta jest niezbędna do syntezy kilku enzymów biorących udział w wytwarzaniu energii oraz w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Jest również niezbędna do syntezy reduktazy glutationowej, enzymu, który pomaga w regeneracji glutationu. Ryboflawina, która jest obecna w wielu produktach spożywczych, w tym w produktach mlecznych, przyczynia się, według europejskich organów ds. zdrowia, do poprawy stanu zdrowia:

Selen

Selen, który występuje w glebie w różnych ilościach w różnych regionach świata i dlatego jest obecny w różnych ilościach w całym łańcuchu pokarmowym, jest ważnym pierwiastkiem śladowym w organizmie, ponieważ bierze udział, wraz z witaminą E, w aktywności peroksydazy glutationowej.

Witamina E

Witamina E, występująca w dużych ilościach w olejach roślinnych, występuje w przyrodzie w 8 różnych formach, z których najbardziej znaną i najsilniejszą jest alfa-tokoferol. Witamina E działa jako wysoce skuteczny przeciwutleniacz. Witamina E przyczynia się do ochrony komórek przed wolnymi rodnikami pod kilkoma warunkami: jeśli produkt zawiera co najmniej 1,8 mg witaminy E na 100 g oraz jeśli jest to naturalna witamina E.