Lifestyle

Sposoby na sen podczas upałów

Sposoby na sen podczas upałów

Leohoho z Unsplash

Wprawdzie nastąpiło ochłodzenie, ale upały wkrótce powrócą, a wraz z nimi problemy z zasypianiem. Gdy żar leje się z nieba, mieszkania są nagrzane, a my skarżymy się na duszność, bardzo trudno zmrużyć oczy. Specjalnie dla was przedstawiamy sprawdzone sposoby na sen podczas upałów.

Spis treści:

  1. Sposoby na sen podczas upałów – mokry ręcznik na czoło
  2. Nocne wietrzenie sypialni w upalne dni
  3. Sposoby na przetrwanie upałów. Chłodna pościel
  4. Jedwabna koszula nocna
  5. Ciepłe mleko na sen
  6. Letni prysznic w upalne dni
  7. Spanie w wilgotnej pościeli

Sposoby na sen podczas upałów – mokry ręcznik na czoło

Czujesz się potwornie zmęczona? Przez upały nie możesz spać, z niedoboru snu boli cię głowa i doskwierają ci problemy z koncentracją? To znak, że musisz znaleźć jakieś rozwiązanie, które umożliwi ci wypoczynek. Każda z nas ma w swoim mieszkaniu niewielki ręcznik, może to być np. ręcznik kuchenny. Przed pójściem spać, zwilż go chłodną wodą, a następnie połóż na czoło, gdy będziesz już w łóżku. W ten prosty sposób schłodzisz organizm. Twoje czoło przestanie być takie rozpalone. Znikną także mdłości wywołane przez upał. Wreszcie się wyśpisz i nabierzesz energii do działania.

Nocne wietrzenie sypialni w upalne dni

Jeśli chodzi o sposoby na sen podczas upałów, to chcemy ci też polecić wietrzenie sypialni przed snem. Warto wieczorem otworzyć okno na oścież, jeśli tylko istnieje taka możliwość. Osoby mieszkające na parterze czy nieopodal lasu raczej nie zdecydują się na to rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa, ale jeśli mieszkasz w bloku na 3. piętrze, to świetna opcja. W nocy temperatura dość mocno spada, przez co można schłodzić mieszkanie. Rano okno należy zamknąć, aby w ciągu dnia nie wpuścić do domu gorącego powietrza. Aby sypialnia nie uległa nadmiernemu nagrzaniu, trzeba spuścić rolety w oknach. Pamiętajmy, że wszystko w przyrodzie dąży do równowagi. Jeśli za oknem jest ciepło, w domu chłodno, to ciepłe powietrze będzie przepływało do naszego mieszkania. Analogicznie działa to też w drugą stronę.

Sposoby na przetrwanie upałów. Chłodna pościel

Chłodna pościel stanowi nasz must have na lato. Najlepiej postawić na jedwabne poszewki na pościel. Te są wykonane z naturalnych włókien, przez co doskonale przepuszczają powietrze. Na dodatek jedwab ma właściwości chłodzące. W upalne dni przyjemnie muska skórę. Twojej uwadze chcemy też polecić pościel z bawełny satynowanej, która także jest śliska i chłodząca ciało. Warto jednak zadbać o to, aby nie była wykonana ze zbyt grubego materiału, ten bowiem lepiej sprawdzi się zimą.

Jedwabna koszula nocna

Czy wiesz, że jedwab, który wykazuje właściwości chłodzące, świetnie też sprawdzi się przy bieliźnie nocnej? W upalne dni dużo łatwiej zaśniesz, jeśli założysz na siebie koszulę nocną na ramiączkach. Unikaj zabudowanej piżamy z grubej bawełny. W tej bowiem nie będziesz czuć się komfortowo. Sposoby na sen podczas upałów obejmują zakup odpowiedniej bielizny nocnej, ponieważ trudno zmrużyć oczy, gdy materiał, który ma bezpośrednią styczność z naszą skórą, powoduje dyskomfort i przegrzewanie się organizmu. Jedwabna koszula nocna jest nieco droższa, zapłacimy za nią kilkaset złotych. To jednak inwestycja na lata, która z pewnością się zwróci.

Ciepłe mleko na sen

Na pewno słyszałaś o tym sposobie na bezsenność. Gdy nie możesz zmrużyć oczu, napij się ciepłego mleka z miodem. My jednak chcemy polecić ci ten sposób podczas upałów. Ciepłe napoje uruchamiają pracę naszych gruczołów potowych, przez co nasz organizm chłodzi się w sposób naturalny. Gdy pijesz chłodną wodę z dodatkiem kostek lodu, zmuszasz swoje ciało do wydzielania energii cieplnej, która je dogrzeje po ochłodzeniu.

Letni prysznic w upalne dni

Sposoby na przetrwanie upałów niejedno mają imię. Jednak prysznic w letniej wodzie wydaje się najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem. Pozwala pozbyć się uczucia lepkości, które pojawia się wskutek wydzielania potu. Ponadto przyjemnie chłodzi rozpalone ciało.

Spanie w wilgotnej pościeli

Czy wiesz, że w Egipcie, gdzie upały osiągają jeszcze wyższe wartości temperaturowe niż w Polsce, ludzie śpią w wilgotnej pościeli? Ta naturalnie schnie, a ich ciało jest w tym czasie lepiej schłodzone. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego z nas, trzeba bowiem bardzo uważać, by nie doprowadzić w ten sposób do zalania wodą materaca i jego pleśnienia, niemniej podajemy go jako ciekawostkę o wymiarze praktycznym.