Skąd się biorą ubrania w lumpeksach
Pexels, Polina Tankilevitch

Zakupy w second handach stały się ostatnio bardzo modne. Na początku XXI wieku uchodziły za domenę osób ubogich, których nie było stać na nowe ubrania z sieciówek. Na szczęście do odzieży używanej uległo zmianie. Wiele osób jednak zastanawia się, skąd się biorą ubrania w lumpeksach. Spieszymy z podpowiedzią.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą ubrania w lumpeksach?
  2. Skąd pochodzą ubrania w polskich lumpeksach?
  3. Dlaczego second handy sprzedają ubrania z metką?
  4. Ubrania w lumpeksach ze zbiórek charytatywnych
  5. Czy ubrania z kontenerów trafiają do lumpeksów?
  6. Czy można sprzedać używane ubrania do lumpeksu?

Skąd się biorą ubrania w lumpeksach?

Lumpeksy najczęściej kupują ubrania na kilogramy. Jest to najbardziej opłacalne cenowo. Z drugiej strony tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co się w nich znajduje. Bardzo często w workach z ubraniami można znaleźć prawdziwe perełki znanych marek oraz odzież z sieciówek. Zdarza się jednak, że niektóre rzeczy nadają się jedynie na czyściwo, a i to nie zawsze. W Polsce mamy dwóch wielkich graczy, którzy sprzedają używane ubrania lumpeksom.  Za lepiej wyselekcjonowane rzeczy, trzeba zapłacić więcej, dlatego sklepy z reguły biorą używane ubrania na kilogramy, licząc się z ewentualnymi stratami.

Skąd pochodzą ubrania w polskich lumpeksach?

Do Polski często trafiają używane ubrania z zagranicy. Najczęściej importujemy rzeczy z Wielkiej Brytanii. Czy wiesz, że przeciętny Anglik wykorzystuje zaledwie ułamek swojej garderoby? Natomiast przeciętna Angielka lubi kupować nowe sukienki na jedno wyjście, a później chętnie się ich pozbywa. Do Polski trafia też używana odzież z Włoch, Niemiec i Skandynawii. Ubraniom ze Szwecji, Danii czy Finlandii należy się szczególna uwaga. Kraje skandynawskie od lat przywiązują dużą wagę do ekologii, dlatego też stawiają na odzież wysokiej jakości, która została wykonana z naturalnych lub sztucznych materiałów. Bardzo rzadko stawia się tam na syntetyki. Jeśli już to ma miejsce, to raczej w przypadku ubrań wierzchnich takich jak kurtka czy płaszcz.

Dlaczego second handy sprzedają ubrania z metką?

Zapewne nie raz zastanawiałaś się, skąd się biorą ubrania z metką w lumpeksach. Po części jest to efekt kompulsywnych zakupów. Wiele z nas kupuje sukienki czy bluzki pod wpływem chwili i niskiej ceny. Potem ich nie nosimy i w końcu dochodzimy do wniosku, że trzeba je przekazać dalej, może komuś innemu sprawią radość. Zdarza się jednak, że producenci ubrań pozbywają się końcówek kolekcji, część oddając do outletów, a część sprzedając lumpeksom.  Także wspomniane wcześniej outlety czasem miewają problem, aby pozbyć się całego towaru. W rezultacie to, co nie cieszy się w nich zbyt dużą popularnością, trafia do sklepów z odzieżą używaną, choć wcale używane nie jest.

Ubrania w lumpeksach ze zbiórek charytatywnych

Na zachodzie Europy często organizuje się różnego rodzaju zbiórki charytatywne. Dochód z nich zostaje przekazany na organizacje pożytku publicznego, odpowiednik naszych NGOS.  Bardzo często w ten sposób zbiera się odzież, która następnie jest skupowana przez jednego z gigantów na rynku ubrań z drugiej ręki. On z kolei może eksportować swój towar do Polski.

Czy ubrania z kontenerów trafiają do lumpeksów?

Jeśli zastanawiasz się, skąd się biorą ubrania w lumpeksach, musisz także uświadomić sobie, jak działają kontenery na zbędną odzież, które można spotkać w każdym większym mieście.  One nie oddają jej potrzebującym, jak często mylnie zakładamy. Za tymi kontenerami stoją firmy, które odsprzedają je lumpeksom, a same oddają 1% dochodu na rzecz potrzebujących.

Czy można sprzedać używane ubrania do lumpeksu?

Skąd się biorą ubrania w lumpeksach? Te pochodzą również od osób prywatnych. Czasem ktoś samodzielnie prowadzi second hand. Zgłaszają się do niego ludzie, którzy mają zbędne ubrania i oferują ich odsprzedanie za niewielkie pieniądze. Jeśli te są tego warte, właściciel może zdecydować się na zakup po niższej cenie po to, aby finalnie sprzedać je za wyższą kwotę.