Załamanie psychiczne
Milad Fakurian z Unsplash

Załamanie psychiczne jeszcze nigdy nie były tak często spotykanym problemem jak obecnie. Dziś wiele osób nie radzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie. Co warto wiedzieć o kryzysach psychicznych i jak nad nimi zapanować?

Spis treści:

  1. Skąd się biorą stany lękowe i ataki paniki?
  2. Lęki egzystencjalne i związane z bezpieczeństwem finansowym
  3. Po co nam lęk?
  4. Ataki paniki i zawężanie własnego życia
  5. Załamania psychiczne a brak akceptacji dla przeżywanych emocji
  6. Jak zaakceptować nieprzewidywalność?
  7. Rozmowa i jej psychoterapeutyczne działanie
  8. Jak pomóc przejść żałobę bliskiej osobie?
  9. Załamanie nerwowe po rozstaniu z partnerem
  10. Dlaczego płacz poprawia samopoczucie?
  11. Jak złość mobilizuje do działania i chroni przed załamaniem nerwowym?
  12. Samotność a problemy psychiczne
  13. Psycholog online – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Skąd się biorą stany lękowe i ataki paniki?

Stany lękowe i depresyjne oraz nawracające ataki paniki – wszystko to sprawia, że na własną rękę lub z pomocą specjalisty poszukujemy ulgi w środkach uspokajających.  Ich przyjmowanie nie zwalcza jednak źródeł naszych problemów. Nie można normalnie funkcjonować, cały czas zwiększając dawkę leków uspokajających i nasennych. To prowadzi do uzależnienia, które może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Załamania psychiczne to problem, który warto przepracować pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ przez pandemię i sytuację na Ukrainie lawinowo wzrosło zainteresowanie usługa psychologów. Tych, którzy świadczą usługi w ramach kontraktów z NFZ, jest stosunkowo niewielu. Czas oczekiwania na konsultację wynosi co najmniej kilka miesięcy. Przez ten okres sytuacja osoby przechodzącej załamanie nerwowe może się znacznie pogorszyć i popchać ją w kierunku prób samobójczych.

Lęki egzystencjalne i związane z bezpieczeństwem finansowym

Dziś towarzyszy nam wiele problemów. Najgorsza jest niepewność jutra, która manifestuje się w różnych obszarach naszego życia. Przez trudną sytuację epidemiczno-polityczną obawiamy się o swoje miejsce pracy. Boimy się postępującej inflacji i stojących w miejscu pensji. Maleje nasza siła nabywcza, stać nas na coraz mniej rzeczy. Do tego dochodzi panika wśród osób zarządzających firmami, która sprowadza się do powstrzymania wszelkich inwestycji. W praktyce przekłada się to na spadek zarobków i PKB. Do tego dochodzą lęki egzystencjalne. Koronawirus nie przestał stanowić problemu, wciąż mutuje i mimo że dominuje łagodniejszy wariant, to wciąż wiele osób umiera. Na domiar złego nie wiemy, co nas czeka. Planowanie utrudnia niepewna sytuacja polityczna na Ukrainie.

Po co nam lęk?

Pierwotnie lęk miał do odegrania niezwykle istotną rolę. Miał nas zachęcić do walki o przetrwanie lub ucieczki przed zagrożeniem. Gdy udało nam się ujść cało, poziom hormonów stresu zaczął się obniżać, a my zaczynaliśmy się uspokajać. Dziś wróg nie jest tak jednoznaczny i łatwy do pokonania. Wirus wciąż krąży, jeden człowiek z zaburzeniem osobowości zagraża całemu światu, w tym własnym obywatelom. Nie da się tych dwóch czynników pokonać z dnia na dzień. W rezultacie poziom hormonów stresu nie ulega obniżeniu. Przedłużający się stan napięcia nerwowego zaczyna prowadzić do nawracających ataków paniki.

Ataki paniki i zawężanie własnego życia

Jeden atak paniki sprawia, że boimy się kolejnego. Uważamy, że skoro doszło do niego w środku zatłoczonego autobusu, to winowajcą jest tłum i środek masowej komunikacji. W rezultacie zaczynamy przemieszczać się pieszo mało uczęszczanymi ścieżkami.

Załamania psychiczne a brak akceptacji dla przeżywanych emocji

Załamania psychiczne często biorą się z braku zrozumienia dla własnych emocji. Nie tylko nie wiemy, o czym nas informują, ale też nie potrafimy ich nazwać. Przez lata uczono nas bowiem ich tłumienia. Zapewne nie raz słyszałaś od znajomych czy krewnych, że trzeba sobie radzić, a nie płakać. W rezultacie przywdziałaś zbroję, odżegnałaś się od trudnych emocji i uznałaś to za stan naturalny. Tymczasem to niezdrowa postawa. Wszystkie emocje są ważne, bo mówią o tym, co dzieje się w twoim życiu. Lęk wskazuje na zagrożenie, z którym należy coś zrobić. Złość świadczy o tym, że ktoś przekroczył twoje granice, natomiast smutek dowodzi, że straciliśmy coś ważnego.

Jak zaakceptować nieprzewidywalność?

Jeśli chcesz uniknąć kolejnych załamań psychicznych, musisz pogodzić się z nieprzewidywalnością. Nie wszystko można zaplanować. Niewątpliwie większość z nas chciałoby przejąć większą kontrolę nad własnym życiem. Nie lubimy, gdy nagłe wydarzenie zmusza nas do korekty planu pracy czy dnia. Utrata poczucia kontroli doskwiera dziś wielu z nas. Mieliśmy plany rozwoju swoich firm. Wiele z nas liczyło na dobry zarobek w marcu, który jest dobrym miesiącem dla handlu i usług. Tymczasem nie odkujemy się tak łatwo po słabym styczniu i lutym, ponieważ ma miejsce kryzys polityczny, jakiego Europa nie zaznała od lat.

Rozmowa i jej psychoterapeutyczne działanie

Załamanie psychiczne tylko zamajaczy na horyzoncie, ale nie stanie się faktem, jeśli przyznasz sobie prawo do gorszego samopoczucia i rozmowy o tym problemie. Niestety, bardzo często nie mamy obok siebie żadnej zaufanej osoby. W rezultacie same dźwigamy ciężar związany z trudną sytuacją. Z nikim nie możemy podzielić się swoimi emocjami. Jeśli nie masz obok siebie prawdziwych przyjaciół, skorzystaj z usług psychologa online. Konsultacja przez internet pozwoli ci zrozumieć drzemiące w tobie emocje i lęki. Już sama możliwość opowiedzenia o nich powinna przynieść wyraźną ulgę.

Jak pomóc przejść żałobę bliskiej osobie?

Pamiętajmy o tym, że każdy inaczej przechodzi żałobę. Często mamy problem, aby towarzyszyć naszym przyjaciołom w tym trudnych chwilach. Nie wiemy bowiem, jak się zachować. Niemniej w tym trudnym okresie nie powinniśmy ich pozostawiać samym sobie. Znajdźmy czas na spotkanie, rozmowę. Niech druga strona nadaje ton. Jeśli chce rozmawiać o rzeczach przyziemnych, świetnie. Ma ochotę się wypłakać, wysłuchajmy ją i przytulmy.

Załamanie nerwowe po rozstaniu z partnerem

Załamanie psychiczne to często spotykany problem przy rozstaniu z partnerem. Gdy wiążemy z kimś wspólne plany na życie i spędziliśmy z nim sporo czasu, siłą rzeczy boli nas fakt, że nasze marzenia nagle wzięły w łeb. Nigdy ich nie zrealizujemy. Rozstanie z partnerem nierzadko generuje fizyczny ból.

Dlaczego płacz poprawia samopoczucie?

Czy wiesz, że płacz pozwala pozbyć się hormonów stresu i poprawia samopoczucie? Jeśli jakaś sytuacja doprowadziła cię na stan rozpaczy, daj upust emocjom. Gdy się wypłaczesz, poczujesz się lepiej i nabierzesz nowej perspektywy.

Jak złość mobilizuje do działania i chroni przed załamaniem nerwowym?

Złość zazwyczaj mobilizuje nas do działania. Oczywiście, musimy nią dobrze zarządzać, aby nie przeszła w agresję i przemoc. Niemniej, gdy odczuwamy złość i zaczynamy np. działać na rzecz poprawy atmosfery w pracy, którą psuje jedna narcystyczna koleżanka, to unikamy załamania psychicznego. Czujemy w sobie sprawczość, istnieje szansa na zmianę sytuacji.

Samotność a problemy psychiczne

Samotność zwiększa ryzyko zgonu i stanowi spore wyzwanie w XXI wieku. Niektóre kraje zachodnie już powołały ministra ds. walki z samotnością. Tak postąpiła Wielka Brytania. Teoretycznie mamy nieograniczony kontakt z ludźmi z całego świata, w tym ulubionymi pisarzami. W praktyce jednak są to bardzo powierzchowne relacje, które nie zaspokajają naszej potrzeby bliskości.

Psycholog online – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Jeśli czujesz, że znajdujesz się na skraju wytrzymałości nerwowej i grozi ci załamanie psychiczne, skorzystaj z pomocy psychologa online. Oczywiście, pewne problemy, w tym zespół stresu pourazowego wymagają bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą. Zazwyczaj jednak nasze problemy nie są aż tak poważne, co nie oznacza, że można je lekceważyć. W takiej sytuacji rozmowa z psychologiem może wiele pomóc. W sieci znajdziemy też wiele przydatnych porad i materiałów z zakresu psychoedukacji.