NAJNOWSZE Żywność

Niebieskie wino – modny hit czy alergeny w butelce?

niebieskie wino

Różowe, białe a może czerwone? Wino w każdej odsłonie jest wyjątkowe. Za takie,śmiało możemy uznać obecnie bardzo modne niebieskie wino. Czemu zawdzięczamy takie zainteresowanie nietypowym winem? Czy jego składniki są bezpieczne dla alergików?

Niebieskie wino – hit lata

Jak zaskoczyć gości na letnim przyjęciu? Zaserwować im niebieskie wino, które zaskakuje smakiem i niepowtarzalnym kolorem. Przypomina denaturat, który w Polsce nie kojarzy się najlepiej, jednak niebieskie wino, którego cena jest znacznie wyższa niż butelki denaturatu, ma piękny kobaltowy odcień, który w kieliszku przedstawia się nad wyraz oryginalnie. Niestandardowy kolor intryguje i zachęca, by sięgnąć po kieliszek. Wino pochodzi z Hiszpanii i od zeszłego lata gości na sklepowych półkach. Jest dostępne w wielu krajach europejskich. Butelka tego trunku kosztuje ok. 50 złotych. Wino stało się jednym z najmodniejszych napojów lata. Skusilibyście się na kieliszek tego trunku?

Tajemniczy, niebieski kolor

Wyjątkowy kolor wina nie wziął się znikąd. Za niesamowitym kolorem nieba stoją antocyjany, pochodzące z czerwonych i zielonych winogron. Całości dopełnia indygo, czyli naturalny barwnik, pozyskiwany z rośliny o nazwie urzet barwieński  (Isatis tinctoria). Barwniki są naturalne, ponieważ mają pochodzenie roślinne, jednak pamiętajmy, że wszystkie rośliny mogą uczulać. Warto więc uważać na takie nowości, szczególnie gdy mamy styczność z wrażliwym organizmem. Dodatkowo, antocyjany to cenne przeciwutleniacze, które działają korzystnie na organizm. Dlatego warto spożywać produkty, które są ich źródłem. Zaliczamy do nich jagody czy truskawki.

Równowaga i ład zamknięte w butelce

Twórcy wina podkreślają, że chcieli stworzyć coś oryginalnego, co będzie ciekawym produktem na rynku win, który koneserom jest dobrze znany. Niebieskie wino z pewnością wyróżnia się na tle tradycyjnego czerwonego czy białego wina. Ich produkt symbolizuje ład i równowagę. Ma się pozytywnie kojarzyć i zachęcić szczególnie młodych ludzi do konsumpcji. Wino jest słodkie, więc może przypaść do gusty miłośnikom tego typu alkoholi. Nie jest zbyt mocne, ma zaledwie niecałe 12 procent. Wino, ze względu na swoją oryginalną barwę może wzbudzać niepokój. Nie jest jednak chemicznym produktem, ponieważ zawiera tyko naturalne składniki. Nie ma więc obaw, że kupując wino, sięgamy po sztuczny produkt.

niebieskieNiebieski kolor nie od wczoraj  jest obecny na rynku napojów. Słynny syrop curacao barwi drinki, tworząc nich kolorowe kompozycje. W sklepach dostępne są niebieskie napoje gazowane czy energetyki. Zaś miłośnicy bezalkoholowych koktajli, mogą sięgnąć po wodę, która ukryta jest w butelce przypominającej szampana czy drogie wino musujące. A jeśli mamy ochotę, to szukajmy wspomnianego wina w kolorze blue. W końcu warto próbować nowych rzeczy.

Katarzyna Antos