Być może niektórzy kojarzą ją z lekcji chemii czy biologii bądź reklam środków farmakologicznych. Kwercetyna, bo o niej właśnie mowa, należy do grupy flawonoli. Co to jest kwercetyna?
Kwercetyna
Substancja taka jak kwercetyna jest związkiem aromatycznym, pochodzenia roślinnego. W analizie chemicznej stosowany jest jako odczynnik barwiący. Organiczny związek, dzięki właściwościom barwiącym, farbuje bawełnę na kolor pomarańczowy, ciemnej oliwki czy odcieni brązu. Znajdziemy ją w kwiatach głogu i kasztanowca. Niektóre z glikozydów zawierają kwercetynę.
Pomoc w leczeniu alergii
Kwercetyna jest jednym z najbardziej znanych substancji o działaniu przeciwalergicznym. Pomaga przy wielu rodzajach uczuleń. Chroni przed alergiami, ponieważ działa przeciwzapalnie i antyhistaminowo. Zmniejsza także reakcje już występujących alergii. Wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu kataru siennego. Doskonale sprawdza się w leczeniu alergii na kurz, sierść, pyłki czy kosmetyki.
Zastosowanie na problemy zdrowotne
Związek ten działa pozytywnie na wiele problemów zdrowotnych. Kwercetyna zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, więc wykorzystywana jest w leczeniu żylaków. Chroni przed powstawaniem zakrzepów i działaniem złego cholesterolu. Wraz z witaminą C, spowalnia procesy starzenia się. Jest wykorzystywana przy radioterapii nowotworowej. To lekarstwo na zmęczenie i stres.
Naturalny lek
Wcale nie musimy sięgać po tabletki czy inne suplementy, zawierające kwercetynę. Wystarczy, że wprowadzimy do diety produkty, bogate w tę substancję. Jej źródłem są owoce i warzywa a wśród nich brokuły, truskawki, szalotka, kabaczek, cebula czy ciemne winogrona. Związek jest słabo rozpuszczalny w wodzie, wiec lekarze zalecają spożywać go wraz z bromeliną, którą z kolei znajdziemy w ananasie. Przy takim połączeniu możemy liczyć na lepsze efekty i skuteczniejszą ochronę przed alergią.
Katarzyna Antos