ABC alergii NAJNOWSZE TYPOWE OBJAWY ALERGII

Co pogłębia alergię?

Niektóre czynniki mogą nasilać objawy alergii. Wtedy uczulenie staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Co pogłębia alergię?

Czynniki nasilające alergię

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niektóre z czynników mogą nasilać objawy alergii. Często sami przyczyniamy się do większego kataru czy ataku duszności. Znając związki czy substancje, które pogłębiają reakcje alergiczne, najzwyczajniej w świecie moglibyśmy ich unikać. Nasza lista z pewnością okaże się przydatna dla wielu alergików. Najwyższa pora, by poznać sprawców nasilonych zmian alergicznych. Na co warto uważać przy alergii?

Wino

Alkohol bywa bardzo zdradziecki, dlatego nie powinno się przyjmować go razem z lekami. Substancje naturalne, które znajdują się w winie, mogą zwiększać intensywność reakcji alergicznych. Połączone z przyjmowanymi tworzą niebezpieczną mieszankę. Osoby uczulone powinny unikać spożywania alkoholu, a w szczególności wina.

Świece zapachowe

Świece zapachowe wydzielają zapachy, które będą podrażniać wrażliwe błony śluzowe nosa i gardła. Atak duszności czy świąd nosa to tylko niektóre z oznak, wzmożenia uczulenia. Zdecydowanie bezpieczniejsze będą dla alergików świece bez zapachu. W końcu lepiej uniknąć problemów z oddychaniem. To samo dotyczy duszących kadzidełek i innych substancji zapachowych typu aerozole.

Promieniowanie słoneczne

Słońce czasem bywa wrogiem alergików. Niekorzystnie wpływa na działanie wielu leków. Może pogłębić objawy alergii. Zbyt długa ekspozycja na słońce może zakończyć się pogorszeniem stanu skóry atopowej czy nasiloną pokrzywką skórną. Wtedy lepiej zostać w zacienionym miejscu, a ze słońca korzystać z umiarem.

Stres

alergięStres niekiedy motywuje do działania, ale w przypadku alergii absolutnie nikomu nie służy. Organizm pracuje wtedy na większych obrotach, co wiąże się z większymi objawami uczulenia. Stresujące sytuacje źle oddziałują na atopowe zapalenie skóry, ponieważ nasilają uporczywy świąd. Osoby z alergią powinny unikać stresu jak ognia.

Katarzyna Antos