Jak zaakceptować swoją sylwetkę
engin akyurt z Unsplash

Każda z nas ma inny typ sylwetki. Niestety większość z nas potrafi wymienić całą listę zażaleń pod jej adresem. Narzekamy na wszystko – na zbyt mały, ale też za duży biust. Na szerokie biodra, ale również wąskie. Choć każda z nas reprezentuje inny typ sylwetki, to każda posiada atuty, które warto podkreślić. Często o nich zapominamy, bo za bardzo koncentrujemy się na mankamentach. W naszym artykule podpowiadamy, jak zaakceptować swoją sylwetkę.

Spis treści:

  1. Samoakceptacja ciała, czyli klucz do szczęśliwego życia
  2. Znajdź atuty sylwetki
  3. Jak podkreślić atuty sylwetki, nie eksponując jej drobnych mankamentów?
  4. Niektóre kompleksy można wyeliminować
  5. Jak zaakceptować swoją sylwetkę? Znajdź realistyczny punkt odniesienia
  6. Kompleksy kobiet tkwią w ich głowach

Samoakceptacja ciała, czyli klucz do szczęśliwego życia

Wszyscy zgodnie podkreślają, że samoakceptacja stanowi klucz do sukcesu. Zapewne zauważyłaś, że kompleksy mają też bardzo atrakcyjne kobiety, które na pierwszy rzut oka wyglądają idealnie. Niestety często usłyszałyśmy od kogoś jakieś niemiłe słowa i one w nas pozostały. A to ktoś zarzucił nam brak biustu, a to ktoś doczepił się jego zdaniem płaskich pośladków. Takie komentarze bolą i zazwyczaj mają wywołać w nas cierpienie. Niestety ludzie potrafią być dla siebie okrutni, aby tylko raniąc innych, podbudować własną samoocenę. Kompleksy dość mocno nas ograniczają, niezależnie od tego, jaki rozmiar nosimy i czego dotyczą. Zazwyczaj skupiamy się na swoich mniej lub bardziej wyimaginowanych wadach, szukając ubrań, które ich nie podkreślają. W rezultacie eliminujemy masę fasonów, kolorów i wzorów, które pozwoliłyby nam bawić się modą.

Znajdź atuty sylwetki

Jeśli zastanawiasz się, jak zaakceptować swoją sylwetkę, spróbuj znaleźć w niej atuty. Zapewne takowe posiadasz, choć nie zawsze zdajesz sobie z nich sprawę. Nie ma kobiety, która nie miałaby w sobie coś, co zasługuje na podkreślenie. Zastanów się, może masz bardzo długie nogi, wyraźne wcięcie w talii, ładnie zarysowane obojczyki i zgrabne pośladki? Czy przy tylu zaletach warto przejmować się mniejszym biustem, który wydaje się proporcjonalny do twojej drobnej sylwetki?

Jak podkreślić atuty sylwetki, nie eksponując jej drobnych mankamentów?

Skoro znasz już zalety swojej sylwetki, zastanów się, jak można je podkreślić. To dużo lepsze rozwiązania od wybierania luźnych ubrań, które ukrywają całą sylwetkę, ponieważ wstydzimy się swoich mankamentów. Przestań myśleć o niedostatkach sylwetki, skup się na jej zaletach. Masz szersze ramiona, ale szczupłe? Unikaj hiszpanek, poziomych dekoltów oraz koszul z obniżoną linią ramion. Postaw na dopasowaną górę z dekoltem w serek lub w serce. W ciepłe dni możesz też nosić bluzki na ramiączkach, tylko szerszych. W ten sposób podkreślisz swoje mocno zarysowane obojczyki, które nadają twojej sylwetce delikatności, a zarazem odwrócisz uwagę od ramion. Wiele osób nawet ich nie dostrzeże, bo stwierdzi, że jesteś drobna i proporcjonalna. Podobnie sprawa wygląda z nogami. Kolumna ma je zazwyczaj długie i zgrabne, ale brakuje jej wyraźnie zarysowanych bioder. Jeśli postawi na rozkloszowaną, krótką spódnicę z wysokim stanem, to zatuszuje mankamenty swojej sylwetki i podkreśli jej atuty.

Niektóre kompleksy można wyeliminować

Jak zaakceptować swoją sylwetkę? Istnieją cechy, których nie zmienisz – szersze ramiona, węższe biodra to cechy uwarunkowane genetycznie. Niemniej zawsze możesz pozbyć się wystającego brzucha, który stanowi źródło twoich kompleksów. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby popracować nad bardziej wystającymi pośladkami. Opracowano na tę okoliczność sporo przydatnych ćwiczeń, które przynoszą wyraźne rezultaty.

Jak zaakceptować swoją sylwetkę? Znajdź realistyczny punkt odniesienia

Kompleksy kobiet często wynikają z braku realistycznych wzorców. Gdy przeglądamy Instagram, wszystkie dziewczyny wyglądają perfekcyjnie, podobnie jak na okładkach kolorowych czasopism. Gdy jednak wyjdziemy na ulicę, zobaczymy, że wiele kobiet ma podobną sylwetkę do nas. To normalne, że nie każda z nas jest drobną klepsydrą. Część jest bardziej krągła, u niektórych przeważają biodra, u innych ramiona wypadają na nieco szersze. To żaden powód do wstydu. Po prostu jesteśmy różne i warto o tym pamiętać.

Kompleksy kobiet tkwią w ich głowach

Samoakceptacja stanowi klucz do sukcesu. Często kompleksy hamują nasz rozwój i sprawiają, że rezygnujemy z wielu fajnych rzeczy. Np. kobiety z większym biustem wstydzą się uprawiać jogging, tymczasem wystarczy dobrze dobrany biustonosz sportowy. Poza tym wiele mankamentów żyje wyłącznie w naszych głowach. Inni ich nawet nie dostrzegają, bo zwracają na inne cechy w naszej sylwetce, anatomii twarzy czy osobowości.

Zapraszamy do lektury:

Jaka bielizna nadaje się pod obcisłą sukienkę?