preparaty z dziegciem
Dreamstime

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nie można w pełni jej wyleczyć. W związku z tym terapia schorzenia jest nastawiona między innymi na łagodzenie dolegliwości i uporczywych objawów. Aby podnieść standard życia pacjenta, stosuje się różnego rodzaju preparaty o działaniu nawilżającym, łagodzącym i odbudowującym naturalną barierę ochronną skóry. Jednym z rodzajów tego typu preparatów są kosmetyki z dziegciem. Do skóry głowy z kolei stosuje się pomagające zwalczać stany zapalne i świąd szampony z dziegciem. Jak działają specyfiki oparte na dziegciu i dlaczego warto je stosować?

Jakie właściwości ma dziegieć i jak wspomaga leczenie łuszczycy?

Dziegieć jest substancją uzyskiwaną podczas suchej destylacji drewna pozyskiwanego z krzewów i drzew. Charakteryzuje się silnym działaniem antyseptycznym i grzybobójczym. W związku ze swoimi właściwościami jest jednym z częściej stosowanych do produkcji preparatów dermatologicznych składnikiem. Kosmetyki z dziegciem pomagają w leczeniu dermatoz oraz łuszczycy. Dziegieć od wieków wykorzystywany był w celach antyseptycznych jako substancja likwidująca wszelkiego rodzaju drobnoustroje i bakterie. Aktualnie stosuje się go głównie w medycynie i kosmetyce. Dziegieć działa bowiem nie tylko antyseptycznie, ale także złuszczająco. Oprócz tego pomaga łagodzić stan zapalny i uporczywy świąd. Najpopularniejszymi rodzajami dziegciu są substancje pozyskane z sosny, brzozy, jałowca i buku.

Preparaty na bazie dziegciu

W leczeniu łuszczycy najczęściej stosuje się kosmetyki z dziegciem z brzozy i sosny. Preparaty tego typu stosowane są miejscowo. Mają za zadanie delikatnie złuszczać skórę i łagodzić stany zapalne. Dzięki temu chory szybciej dochodzi do siebie, a niezwykle dokuczliwe objawy w postaci świądu są skutecznie łagodzone, co wpływa na zwiększenie komfortu. Dziegieć działa nie tylko antyseptycznie, ale także keratolityczne. Oznacza to, że hamuje powstawanie świeżych blaszek skóry, charakterystycznych dla łuszczycy. Dodatkowo działanie eksfoliacyjne sprawia, że skóra może zostać oczyszczona z nadmiaru zrogowaciałej skóry.

Preparaty z dziegciu skutecznie oczyszczają skórę, odświeżają ją i zapobiegają przetłuszczaniu się i powstawaniu niedoskonałości. Kosmetyki na bazie dziegciu sosnowego stosowane są przede wszystkim na zmiany miejscowe, które pojawiać się mogą na głowie, kolanach, łokciach, pachwinach i dłoniach.

Szampon dziegciowy a skóra głowy dotknięta łuszczycą

Szampony z dziegciem mają za zadanie nie tylko maskować problemy związane z łuszczycą, ale przede wszystkim skutecznie je rozwiązywać. Dzięki stosowaniu tego typu preparatów do skóry głowy możliwe jest zapobieganie nadmiernemu łuszczeniu się skóry i łagodzenie stanów zapalnych. Co więcej, szampony na bazie dziegciu dzięki swoim właściwościom odkażającym zapobiegają wtórnym zakażeniom bakteryjnym i skutecznie wspomagają odbudowę bariery ochronnej naskórka. Dziegieć w szamponie likwiduje też uczucie świądu, które utrudnia komfortowe funkcjonowanie, a dodatkowo pielęgnuje zarówno skórę, jak i włosy.

Szampony, mydła, kremy i inne kosmetyki z dziegciem znajdziesz na stronie https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce_Skladnik-aktywny_Dziegiec-476.html