Ból brzucha a stres
Sasun Bughdaryan z Unsplash

Często skarżysz się na ból brzucha? Nie potrafisz ustalić jego przyczyny? A może doskwiera ci zgaga, wzdęcie lub cierpisz z powodu problemów z wypróżnianiem? Ból brzucha a stres – czy wiesz, że te dwa elementy składowe mają ze sobą wiele wspólnego? Tym, jak nasze emocje wpływają na fizjologię organizmu, zajmuje się psychosomatyka. Warto korzystać z jej osiągnięć przy diagnozowaniu niektórych dolegliwości.

Spis treści:

  1. Problemy trawienne o podłożu psychosomatycznym
  2. Ból brzucha a stres
  3. Zamartwianie się na zapas a dolegliwości trawienne
  4. Zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej
  5. Wysoka wrażliwość a przesadna reakcja na stres
  6. Relaks – dlaczego odpoczynek bywa problemem?
  7. Psychoterapia na ból brzucha o podłożu psychosomatycznym

Problemy trawienne o podłożu psychosomatycznym

Ból brzucha a stres – wiele z nas nie wierzy, że między tymi dwoma czynnikami zachodzi zależność. Często winę za problemy trawienne zrzucamy na niezdiagnozowane alergie pokarmowe, nietolerancję glutenu czy laktozy. Niektórzy z nas uważają, że warzywa i owoce są przenawożone, wskutek czego doskwierają nam różnego rodzaju dolegliwości. Niewątpliwie nasza planeta jest silnie zanieczyszczona, a alergie pokarmowe dość często diagnozowane, ale lekceważymy znaczenie psychosomatyki.

Ból brzucha a stres

Niektóre osoby lepiej potrafią nazwać towarzyszące im stany. Mam przez klienta takie nerwy, że aż rozbolał mnie brzuch. To proste stwierdzenie często oddaje specyfikę naszych czasów. Żyjemy w zawrotnym tempie. Do tego dochodzą stresujące sytuacje. Problemy finansowe, uciążliwy klient, zdradzający partner czy choroba dziecka potrafią dość mocno wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Ten przywykł do stresu, ale krótkotrwałego. Gdy ten niekorzystny stan utrzymuje się przez dłuższy czas, zaczynają szwankować różne narządy, w tym takie, których nie podejrzewałybyśmy o związek z objawami psychosomatycznymi.

Zamartwianie się na zapas a dolegliwości trawienne

Nie zawsze problem musi zaistnieć. Często wystarczy, że pojawia się w naszej głowie jako jeden z potencjalnych scenariuszy. Np. stwierdzam, iż istnieje ryzyko, że za kilka miesięcy czeka mnie konieczność przeprowadzki, ponieważ właścicielka wynajmowanego mieszkania z pewnością znacznie podniesie czynsz. Nie wiem, czy tak rzeczywiście się stanie, są to tylko moje luźne przypuszczenia, ale pojawiają się w mojej głowie, przez co reaguję stresem. Ten ma charakter przewlekły, więc pojawia się ból brzucha, problemy z zasypianiem czy koncentracją.

Zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej

Nie zawsze ból brzucha pojawia się w trakcie stresującej sytuacji. Niektórzy zaczynają ją odchorowywać, gdy napięcie nerwowe opada. Np. przez cały tydzień stresowałam się ważnym projektem w pracy. Gdy go oddaję, a ten zostaje przyjęty, to zamiast poczuć ulgę, skarżę się na ból brzucha. Niestety stres zaburza równowagę mikroflory jelitowej. Dobre bakterie i grzyby uczestniczą w procesach trawiennych, ponadto zawdzięczamy im syntezę niektórych witamin w przewodzie pokarmowym. Pod wpływem stresu dobre mikroorganizmy przestają dominować, pojawia się coraz więcej szkodliwych lub oportunistycznych. To generuje różnego rodzaju problemy trawienne, w tym ból brzucha.

Wysoka wrażliwość a przesadna reakcja na stres

Ból brzucha jako reakcja na stres najczęściej pojawia się u osób wysoko wrażliwych, które dużo intensywniej odbierają bodźce i przeżywają pewne zdarzenia. W rezultacie reagują one gorzej na stres. Częściej doskwiera im też poczucie niepewności i braku stabilizacji. Lubią one mieć poczucie kontroli nad otaczającą je rzeczywistością.  Osoby wysoko wrażliwe nie przepadają za zmianami. Przeprowadzka, reorganizacja firmy, nowe obowiązki – wszystko to potęguje w nich lęk przed nieznanym.

Relaks – dlaczego odpoczynek bywa problemem?

Osoby wysoko wrażliwe dużo gorzej radzą sobie ze stresem od swoich znajomych z przeciętną wrażliwością. Często nie potrafią się zrelaksować. Nawet gdy rozwiążą jeden problem, martwią się wystąpieniem kolejnych. W rezultacie pojawia się u nich zgaga, nudności, brak apetytu i zaburzenia snu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, a nawet myśli samobójczych.

Psychoterapia na ból brzucha o podłożu psychosomatycznym

Jeśli widzisz, że ból brzucha ma u ciebie podłoże psychosomatyczne, skorzystaj z psychoterapii. Specjalista pomoże ci ustalić źródło twoich dolegliwości i przepracować pewne problemy. Psychoterapeuta nie rozwiąże ich za ciebie, ale zapewni ci stosowne narzędzia, dzięki którym sam nauczysz się lepiej zarządzać stresem.