Ciąża i dziecko

Ból brzucha u dziecka – jak złagodzić dolegliwości?

Ból brzucha u dziecka

Co zrobić, kiedy dziecko boli brzuch? Maluchy często cierpią na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, mogące mieć różne przyczyny. Częstym powodom bólu brzucha u dziecka jest zatrucie pokarmowe lub kolka jelitowa, aczkolwiek w okresie jesienno-zimowym przyczyną mogą być wirusy lub bakterie. Każdy rodzic jest spokojniejszy, gdy jego dziecko czuje się dobrze, nic więc dziwnego, że chce mu zapewnić jak najszybszą ulgę w bólu. Co można zrobić, kiedy dziecko narzeka na ból brzucha?

Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci?

Przyczyny bólu brzucha u najmłodszych mogą być różne. Do najczęstszych zaliczamy:

 • alergię pokarmową;
 • zatrucie pokarmowe;
 • kolkę jelitową;
 • zaparcia;
 • zakażenie dróg moczowych;
 • niestrawność;
 • zakażenie pasożytami;
 • refluks żołądkowo-jelitowy.

Po czym poznać, że dziecko boli brzuch?

Starsze dzieci same powiedzą rodzicom o dolegliwościach. Problem zdarza się u niemowląt, które swój dyskomfort zazwyczaj oznajmiają płaczem. Często trudno jest rodzicom ustalić, co boli malucha, jednak ból brzucha może pojawiać się wraz z takimi objawami jak:

 • brak apetytu;
 • wymioty;
 • biegunki;
 • zaparcia;
 • częste odbijanie się;
 • brzuch jest twardy, wydęty.

Czasem ból brzucha może być związany nawet z gorączką i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co dziecku dolega lub domowe sposoby na ból brzucha nie działają, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Chcąc skutecznie leczyć ból brzucha u dziecka, warto poznać przyczynę dolegliwości. Jeżeli wraz z bólem pojawiają się biegunki, zaparcia, wzdęcia, czy odbijanie – można postawić na sprawdzone suplementy, wspomagające perystaltykę jelit i usprawniające ich funkcjonowanie. Jednym z  takich suplementów jest Iberogast – produkt stworzony na bazie 9 wyciągów roślin leczniczych, które znane są z tego, że łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Czasem ból brzucha u najmłodszych może być związany ze stresem. W takim przypadku Iberogast również pomoże na dolegliwości, należy jednak zapewnić dziecku możliwość odprężenia się i zrelaksowania. Warto zająć je zabawą lub ulubionym hobby, aby przestało myśleć o czynnikach stresujących.

W przypadku, gdy ból brzucha wynika z alergii pokarmowej, najlepiej zdecydować się na dietę eliminacyjną, aby dowiedzieć się, który produkt stanowi alergen. Można także udać się z dzieckiem na testy alergiczne do specjalisty, który spróbuje ustalić przyczynę problemu i zastosuje specjalną terapię.

Ból brzucha u dziecka – kiedy do lekarza?

Jeżeli domowe sposoby nie działają, a dziecko wciąż narzeka na ból brzucha, do którego dochodzi gorączka, dreszcze lub wymioty, wizyta u lekarza będzie niezbędna. Już najmłodsi mogą cierpieć na zespół jelita drażliwego oraz inne schorzenia związane z zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego. W przypadku, gdy bóle brzucha zdarzają się często, również warto zasięgnąć porady specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i ustali odpowiednią metodę leczenia.

Komentarze (7)

halinka

5 miesięcy temu

Ból brzucha u dziecka to trudna sprawa, dobrze wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Valeria

5 miesięcy temu

Super, że istnieją leki usprawniające perystaltykę jelit. Myślę, że przydadzą się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, których boli brzuch.

arielka

5 miesięcy temu

Ja byłam dzieckiem, które ciągle miało gazy w jelitach, bo jadłam za szybko i zbyt łapczywie.

aurelia

6 miesięcy temu

Przyczyny bólu brzucha mogą być różne, nie należy go lekceważyć.

fabia

6 miesięcy temu

Czasem ból brzucha u dziecka to tylko kwestia niestrawności albo gazów w jelitach. W takich sytuacjach mogą pomóc preparaty na bazie ziół.

lilka

6 miesięcy temu

Zioła potrafią zdziałać wiele dobrego dla maluszka, który ma problemy z bólem brzucha.

alice

6 miesięcy temu

Zioła nie powinny dziecku zaszkodzić, gdy pojawia się ból brzucha.

Zostaw komentarz