Dlaczego mężczyzna zdradza

Rutyna potrafi zniszczyć nawet najlepszy związek. Stagnacja może doprowadzić nie tylko do spadku temperatury w sypialni, ale i wypalenia uczuć. Wówczas para stopniowo się od siebie oddala, co nierzadko skutkuje zdradą. Jesteś w związku, w którym relacja się pogarsza? Podejrzewasz, że Twój ukochany ma kogoś na bogu? Sprawdź, dlaczego mężczyzna zdradza. Przedstawiamy 3 najczęstsze powody niewierności w związku.

Zdrada mężczyzny często jest usprawiedliwiana czynnikami biologicznymi – przyjęło się przekonanie, że monogamia wbrew pozorom nie jest naturalna dla człowieka, stąd niektórym osobom trudno w niej wytrwać. Rzecz jasna podłoże zdrady może być różne, dlatego poniżej przybliżamy najczęstsze czynniki popychające do zdrady.

Dlaczego mężczyzna zdradza? 3 najczęstsze powody niewierności

Dlaczego mężczyzna zdradza? To pytanie zadaje sobie każda zraniona kobieta. Przyczyn może być wiele i choć zawsze jest to kwestia indywidualna, wynikająca z charakteru danej osoby, to można wyszczególnić kilka najczęstszych przyczyn:

  • chęć potwierdzenia własnej atrakcyjności i wartości – zazwyczaj to kobietom przypisuje się problem z samoakceptacją. Faktycznie ta kwestia częściej dotyka przedstawicielki płci pięknej, jednak nie oznacza to, że mężczyzna nie potrzebuje docenienia. Jesteście w związku wiele lat? O ile na początku gościł wzajemny zachwyt i zauroczenie, o tyle z biegiem lat zapewne zapominacie o tym, aby prawić sobie komplementy lub być po prostu dla siebie miłym. Jeśli zamiast wyrażania aprobaty względem starań ukochanego lub zwyczajnego zakomunikowania “dobrze, że jesteś”, do Waszego związku wkradają się kłótnie i umniejszanie działaniom partnera, istnieje zagrożenie, że mężczyzna zacznie szukać akceptacji u innej kobiety
  • brak dojrzałości emocjonalnej – niektórzy mężczyźni to wieczni chłopcy, którzy potrzebują adrenaliny i ciągłych bodźców – w takiej sytuacji zdrada nie musi wiązać się z chęcią odejścia, czy niezadowoleniem z jakości związku (również w kwestii seksualnej), a może być wynikiem chęci tego, żeby odczuwać silne emocje, które w takim wypadku dodają energii do życia. Brak dojrzałości emocjonalnej u mężczyzny może sprawić, że nie potrafi się on cieszyć zwykłym, spokojnym życiem – etap zakochania i związanej z nim euforii jest zatem niezbędny, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Warto jednak zaznaczyć, że niedojrzałość emocjonalna rzutuje też na nieumiejętność angażowania się emocjonalnego. Tak bywa np. w przypadku, gdy mężczyzna ma wysokie mniemanie o sobie – wówczas kobieta ma być wyłącznie jego “dodatkiem” i ozdobą – nie będąc zaangażowany emocjonalnie, nie czuje potrzeby bycia wiernym, co więcej, nie dostrzega nic złego w zdradzie
  • brak satysfakcji seksualnej lub seksoholizm – zdrada zazwyczaj kojarzona jest ze sferą fizyczną. Dlaczego mężczyzna zdradza partnerkę, z którą świetnie się dogaduje? Być może problem leży po stronie sypialni. Rutyna w związku rzutuje na jakość i formę oraz częstotliwość zbliżeń. Bywa również tak, że para rozmija się w swoich potrzebach i fantazjach erotycznych – np. mężczyzna marzy o tym, aby wprowadzić do sypialni akcesoria erotyczne, które pozwolą na urozmaicenie intymnych chwil, a kobieta kategorycznie się na to nie zgadza lub czuje się skrępowana tego typu pomysłem – w takim wypadku warto szczerze porozmawiać, próbując dojść do kompromisu. Zdrada może być też wynikiem seksoholizmu – dolegliwości, którą można leczyć u seksuologa i psychiatry. Uzależnienie od seksu nie musi być zawsze równoznaczne ze stosunkami z innymi kobietami – jeśli np. zauważysz, że Twój partner wyposażył się w masturbatory męskie, regularnie ogląda filmy porno lub korzysta z aplikacji randkowych, tłumacząc się, że tylko rozmawia z innymi kobietami, przeprowadź z nim rozmowę, proponując konsultację u specjalisty.

Jak widać zdrada może mieć wiele przyczyn. Pamiętaj, że zazwyczaj wina nie leży wyłącznie po jednej stronie (chyba że źródłem problemu jest seksoholizm – jednak w takim przypadku należy pamiętać, że jest to choroba, którą należy leczyć). Jeśli zauważasz, że oddalacie się z partnerem od siebie, nie bądź bierna – zainicjuj szczerą, spokojną rozmowę. Bez wyrzutów przedstaw swoje stanowisko, konfrontując swoje wątpliwości ze zdaniem partnera. Jeśli natomiast do zdrady już doszło, a mimo to wciąż chcecie być razem, najlepszą opcją będzie udanie się na terapię dla par, która pozwoli Wam zrozumieć wzajemne zachowania, poznać potrzeby, oczekiwania i obawy.